Hrvatska izručila hakera koji je opljačkao 60 miliona dolara

Načelnik Policijske nacionalne kancelarije za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala Mario Bertina naglasio je da policija nije želele previše da izlazi u javnost s pojedinostima ovog slučaja kako bi se "sve obavilo kako treba"

Saradnjom hrvatskih i američkih policijskih i pravosudnih institucija, u SAD je izručen ukrajinski državljanin Sergej Litvinenko, uhapšen još 25. avgusta 2012. u Splitu, koga američko pravosuđe traži zbog raznih oblika međunarodnih internet prevara i kompjuterskog kriminala.

Hapšenje, a potom i izručenje Litvinenka 10.januara nadležnim službama SAD, rezultat je dobre saradnje hrvatskih i američkih pravosudnih i policijskih institucija koje su, kako je naglašeno na konferenciji za novinare u Direktoratu policije, "odlično sarađivale na ovom slučaju".

Načelnik Policijske nacionalne kancelarije za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala Mario Bertina naglasio je da policija nije želele previše da izlazi u javnost s pojedinostima ovog slučaja kako bi se "sve obavilo kako treba".

Prema njegovim rečima, izručenje je potrajalo jer je Litvinenko koristio sve pravne lekove da bi sprečio odlazak u SAD, prenosi agencija Hina.

Orlando Velaskes iz američke ambasade u Hrvatskoj objasnio je da se ukrajinski državljanin nalazio na međunarodnoj poternici zbog sumnje da je učestvovao u velikim međunarodnim računarskim prevarama, ali je zbog posebnosti slučaja odbio da iznosi pojedinosti.

List Slobodna Dalmacija piše da je Litvinenko učestvovao u organizaciji koja je internet prevarama oštetila 800.000 osoba i počinila štetu od 60 miliona i 800 hiljada američkih dolara.

Tereti ga se da je od 2007. godine kao član učestvovao u kriminalnoj organizaciji koja se bavi internet prevarama pod nazivom Cader.su. Prodavao je infrastrukturu i pružao usluge članovima te organizacije tako što im je preko određenih sajtova prodavao podatke ukradene sa kreditnih kartica.

I predstavnik tajne službe SAD, Markus Snajp, pohvalio je saradnju američkih i hrvatskih bezbednosnih službi, kao i saradnju s državnim tužilaštvom na ovom predmetu, rekavši da bez te saradnje hapšenje i potom izručenje Litvinenka, 10. januara, ne bi bilo moguće.

Litvinenko je jedan od 50-tak optuženih koji su se širom sveta bavili raznim oblicima internet kriminala, a za sada je 21 osoba uhapšena i dostupna američkom pravosuđu.

(Telegraf.rs / Tanjug)