NSA prisluškuje 100.000 kompjutera u svetu!
Među glavnim metama NSA i Sajber komande Pentagona jesu Kineska armija, ruska vojska, meksička policija i narko-karteli, trgovinske institucije u EU i pojedini partneri u borbu protiv terorizma, poput Saudijske Arabije, Indije i Pakistana
Američka Nacionalna služba za bezbednost (NSA) postavila je špijunski softver u skoro 100.000 kompjutera širom sveta, ali ne i u SAD, piše "Njujork tajms".
SAD na taj način mogu da nadziru računare, ali i da grade digitalnu mrežu preko koje mogu da vrše sajber napade, tvrdi američki dnevnik.
Mada je softver uglavnom instaliran kroz kompjuterske mreže, NSA raspolaže i tajnom tehnologijom koja joj omogućava da ulazi u datoteke i menja podatke u računarima čak i kada oni nisu povezani sa Internetom, pokazuju dokumenta Agencije, a isto tvrde i stručnjaci i američki zvaničnici. Tehnologija, koju NSA koristi od 2008. godine, koristi tajni kanal radio talasa koji se prenose putem čipova i USB kartica skrivenih u računaru.
Agencija za bezbednost tvrdi da ti napori predstavljaju odbranu od stranih sajber napada, a ne ofanzivno sredstvo. Međutim, kada su Kinezi koristili sličan softver u računarskim sistemima američkih kompanija ili vladinih službi, Vašington je protestovao s najvišeg nivoa, napominje "Njujork tajms".
Među glavnim metama NSA i Sajber komande Pentagona jesu Kineska armija, koju SAD optužuju za digitalne napade na američke industrijske i vojne ciljeve, obično radi krađe tehnologije ili informacija, kao i ruska vojska, meksička policija i narko-karteli, trgovinske institucije u EU i pojedini partneri u borbu protiv terorizma, poput Saudijske Arabije, Indije i Pakistana.
Nema dokaza da je NSA postavila špijunski softver ili koristila tehnologiju radio talasa na teritoriji SAD, piše njujorški list.
- Aktivnosti NSA usmerene su isključuvo protiv opravdanih stranih obaveštajnih ciljeva. Mi ne koristimo obaveštajne kapacitete za krađu trgovinskih tajni stranih kompanija kako bismo prosleđivali te podatke američkim kompanijama - izjavila je Vejni Vajns, predstavnica za štampu Agencije.
U protekla dva meseca, obelodanjeni su tajni dokumenti o delu špijunskog programa, do kojih je došao odbegli američki obaveštajac Edvard Snouden. Jedan holandski list objavio je mapu podružja u kojima su SAD koristile špijunski softver, ponekad u saradnji s lokalnim vlastima, a ponekad u tajnosti. Dokumenta pokazuju da su SAD uspostavile dva centra u Kini iz kojih su ubacivali softver u računare. Takođe, isti program korišćen je i za sajber napade na iranska nuklearna postrojenja.
Peking zasad nije reagovao na izveštaj "Njujork tajmsa", ali kineski zvaničnici su ranije u više navrata upozoravali da je Kina meta međunarodne sajber špijunaže i tražili su globalnu kontrolu takve vrste nadzora. Američki predsednik Barak Obama trebalo bi u petak da saopšti mere za ograničavanje programa nadziranja NSA.
(Telegraf.rs / Tanjug)