KAKO PRIVATNO OBEZBEĐENJE TERORIŠE GRAĐANE: Brutalno tuku, retko odgovaraju!
- Osetili su svoju moć i bili srećni kad su mogli da me šutaju dok sam ležao bez svesti. Pretrpeo sam takve povrede da je naučna fantastika kako sam ostao živ. Pokidani su mi nervni živci, slomljeni zubi, nagnječena rebra - kaže Srđan Bogić, žrtva napada radnika obezbeđenja firme Kju bara u Subotici
Država nema adekvatan mehanizam kojim bi kontrolisala privatno obezbeđenje u Srbiji koje godinama deluje po vlastitim pravilima ponašanja. Napadi radnika obezbeđenja prečesto se završavaju teškim povredama i smrću žrtava koje su gosti restorana i kafića, festivala na otvorenom, ali i radnici štrajkači.
Nikola Soskić je 17. avgusta 2013. godine bio na beogradskom Bir Festu. Sa jednim kolegom napustio je ograđeni prostor jedne od zabava a obezbeđenje im nije dalo da se vrate, pa je njegov drug nekoliko minuta kasnije preskočio ogradu i šao na zemlju. Obezbeđenje ga nje izbacilo, kao što je pravilo, već počelo da ga tuče.
- Ja sam bio van ograde i kažem 'alo bre ljudi, ubiste čoveka' i ovaj jedan preskače - seća se Soskić.
Tada je radnik obezbeđenja izašao iz ograđenog prostora i krenuo prema njemu.
Za brutalno ubistvo Fedora Frimermana (30) koje se dogodilo u julu 2013. ispred beogradskog splava Sound, policija je privela oko 20 osoba, od čega je četvoro zadržano u pritvoru, a sudski postupak još uvek nije počeo. Fedor je isprebijan na smrt.
Sukobi se događaju između privatnog obezbeđenja i radnika preduzeća u štrajku. Štrajk radnica Jumka na prekinuli su radnici firme Sectracon čiji su osnivači bivši komandant Žandarmerije Goran Radosavljević Guri i biznismen Milomir Joksimović - Miša Omega.
Uniformisani ljudi isključili su im struju u pet ujutru.
- Bilo ih je po četvorica na jednu ženu. To je bilo strašno i danas kad se setim lete mi suze na oči. Koleginicu Snežanu su njih četvorica bacili u lift, držali su je svaki za po jednu ruku i nogu i ispred zgrade je izbacili polumrtvu. Nas su šutirali, udarali otvorenim šakama po ramenima i leđima - priseća se Zorica Đorđević.
I pripadnici obezbeđenja ponekad stradaju. Obezbeđenje splava Amsterdam u Beogradu izbacilo je u januaru 2012. godine Marka Đorđevića sa splava. Iste večeri Đorđevic je pucao na njih i jednog teže ranio, a drugog lakše.
Radnik obezbeđenja na Blejvoču Ivan Cvetković, u noći 16. jula 2012., ubijen je ispred ovog splava, dok je jedan njegov kolega teško je ranjen, kao i slučajni prolaznik. Sumnja se da je na njega pucao Marko Kurtović, kome obezbeđenje nije dozvolilo ulazak na splav zbog sumnje da kod sebe ima oružje.
(Telegraf.rs / Izvor: CINS)