Milijardu evra privreda gubi zbog birokratije!

Dragana Stanojević, zamenica direktora USAID-ovog Projekta za bolje uslove poslovanja, navela je da je ovom studijom otkriveno više od 40 procedura čijim bi ukidanjem mogle da se ostvare dodatne uštede

Rezultati druge studije koju je USAID sproveo korišćenjem metoda standardnog troška, i koja se organizuje svake druge godine, pokazuju da su u 2012. godini administrativni troškovi u Srbiji iznosili približno 3,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), odnosno milijardu i sedam miliona evra.

U poređenju sa podacima iz 2010, prema kojima su administrativni troškovi činili 4,2 odsto BDP, došlo je do značajnog poboljšanja. Međutim, ovo smanjenje troškova u veoma maloj meri se može pripisati naporima države da zaista ukine administrativna opterećenja.

Branko Radulović, ekspert USAID-ovog Projekta za bolje uslove poslovanja, izjavio je da je osnovni uzrok ovog poboljšanja pad realnih zarada i privredne aktivnosti u celini.

- Uz to, broj subjekata koji podležu ovim administrativnim zahtevima smanjio se sa oko 96.500 na 90.500 - dodao je Radulović.

- Eliminacija pojedinih procedura, poput onih vezanih za trudničko i porodiljsko odsustvo, moguća je tek uz promenu zakona. Privreda u Srbiji ostvariće stvarne uštede u bliskoj budućnosti pošto se usvoje izmene poreskih postupaka i donesu novi propisi u oblasti računovodstva i revizijezaključila je Stanojević.

Učešće državnih administrativnih zahteva u BDP od 3,7 odsto visoko je u odnosu na zemlje članice Evropske Unije - na primer, u Austriji na ove troškove odlazi 2,8 odsto BDP, u Češkoj 3 odsto, u Danskoj 2,2 odsto, a u Nemačkoj 1,7 odsto.

(Telegraf.rs/ Izvor: Economy.rs)