RAZVODE SE I PRED BOGOM: Sve više Nišlija pred crkvenim sudom

Naknada za crkveni razvod je 900 dinara, osim kada jedan supružnik nije dostupan crkvenim organima. U toj situaciji objavljuje oglas u Službenom glasniku patrijaršije kojim se to lice obaveštava o postupku pred Crkvenim sudom, a troškovi se povećavaju na 2.900 dinara

Crkvenom sudu niške eparhije od početka ove godine stiglo je čak sedamdeset pet zahteva nezadovoljnih supružnika, koji su zatražili raskid svog bračnog zaveta skopljenog u skladu sa pravoslavnim kanonima.

Razlog što se traži razvod i pred Bogom najčešće je namera da se ponovo sklopi crkveni brak, ali sa drugim partnerom. Međutim, za razliku od građanskih sudova, koji prihvataju sporazumni razvod, crkveni sud traži krivca za raskid bračne zajednice kojem preti i kazna, što je razdvojio ono što je Bog spojio.

Sekretar Crkenog suda Aleksandar Đorđev ističe da sveštenici uvek prvo pokušavaju da pomire zavađene strane, ali priznaje da im to ne ide od ruke.

undefined

- Procedura je takva da se par koji želi da se rastane, obraća svom svešteniku. Dužnost nam je da pokušamo da supružnike navedemo da se predomisle, ali oni obično ne odustaju od namere, jer se nama obraćaju po pravilu, kada već prestanu da zajedno žive. Odluku o razvodu donosi tročlano veće Crkvenog suda, a presudu potpisuje predsednik. Tom odlukom se utvrđuje i ko je krivac za prestanak braka. Najčešće su to oba supružnika, ali imali smo slučajeva gde je jedan oglašen krivim za razvod zbog preljube ili napuštanja bračne zajednice - objašnjava Đorđev.

Krivcu za raskid braka sleduje epitemija, odnosno crkvena kazna. Međutim, Đorđev ističe da se ona retko izriče.

Naknada za crkveni razvod je 900 dinara, osim kada jedan supružnik nije dostupan crkvenim organima. U toj situaciji objavljuje oglas u Službenom glasniku patrijaršije kojim se to lice obaveštava o postupku pred Crkvenim sudom. U tom slučaju troškovi se povećavaju na 2.900 dinara.

(D. K.)