Svaki treći testirani u Srbiji nije otac svog deteta!

Utvrđivanje očinstva najčešće se radi anonimno, a rezultati se dobijaju poštom. Kao uzorci koriste se bukalni bris, ali i četkice za zube, nokti, opušci ili tkanine koje na sebi imaju biološki materijal testirane osobe

Nesigurnost u vernost partnera neretko se završava sumnjama u biološko očinstvo dece. U DNK laboratoriji Instituta za sudsku medicinu godišnje se obavi oko 250 testova spornog očinstva, koliko se prema nekim procenama uradi i u privatnim klinikama. Rezultati pokazuju da svaki teći testirani muškarac nije otac deteta!

Rukovodilac DNK laboratorije na tom institutu Oliver Stojković kaže da statistike pokazuju da praktično oko 80 muškaraca koji se testiraju u toj laboratoriji dobiju rezultat koji zapravo isključuje njihovo očinstvo.

- Postoje tri načina da se uradi ova vrsta testa. Jedan je da se otac i dete lično pojave u Institutu i da im se tu uzmu analize. U tom slučaju otac mora da bude upisan kao otac deteta, a ukoliko je dete mlađe od 14 godina, mora doći i majka koja će dati saglasnost. U ovom slučaju rezultat je validan na sudu. Drugi način je preko sudskog rešenja, kada sud odnese rešenje da se obavi DNK analiza - kaže Stojković.

(M. B.)