ČEGA SE SRBI NAJVIŠE PLAŠE? Zatvoreni prostor, promaja, letenje, mrak, oluja...
Najčešće fobije s kojima se susreću psiholozi i psihijatri u Srbiji su klaustrofobija, agorafobija, fobije koje su u vezi s raznim oboljenjima, ali i fobija od javnog nastupa
Sudeći po praksi psihijatara i psihologa, Srbi najčešće pate od klaustrofobije - straha od zatvorenog prostora, a odmah za njom, po učestalosti je i agorafobija, strah od otvorenog prostora.
Iako se reč fobija često zamenjuje rečju strah, one ne znače isto i ne predstavljaju isto. Fobija se definiše kao neracionalan ili neosnovan strah od ideja, objekata i situacija.
Prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti, fobije spadaju u širu grupu neurotičnih poremećaja. Međutim, zbog njihove rasprostranjenosti i učestalosti one se uglavnom prihvataju kao problem jer svaki čovek u određenom obliku pati od neke fobije. Najbolja podloga za razvijanje fobije je traumatično iskustvo.
Iako je fobija od zmija, primera radi, osnovana, jer bi ona zaista mogla da nas povredi, situacije u kojima bi to moglo da se desi nisu preterano česte. Prema neki istraživanjima, skoro četvrtina populacije ima fobiju od životinja, visine, letenja, bolesti, oluje, mraka.
Ipak, američki Nacionalni institut za mentalno zdravlje tvrdi da 10 odsto od ukupne populacije odraslih ima neku fobiju.
Nijedna fobija nije bezazlena, a bitnije od njenog uzroka je izlečenje pacijenta. Iako je u Srbiji to i dalje tabu tema, najbolji izbor je odlazak psihologu ili psihijatru koji će na najbolji način moći da pomogne nekome da se oslobodi fobije.
(Marija Stojanović)