Majke Srebrenice okrenule leđa predsedniku Haškog suda

Dvodnevnoj konferenciji povodom obeležavanja 20 godina rada Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Sarajevu prisustvovao je i Tomas Meron, predsednik Haškog tribunala, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo kod grupe nevladinih aktivista

Predsednik Haškog tribunala Teodor Meron ocenio je danas u Sarajevu, domaćinu dvodnevne konferencije povodom obeležavanja 20 godina rada Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, da je odluka o uspostavljanju tog suda, koju je 1993. godine doneo Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, od istorijskog značaja.

Meron je naglasio da su sve osobe koje je haško tužilaštvo optužilo za ratne zločine na području bivše Jugoslavije pronađene i privedene pravdi čime je, tvrdi, nastalo novo doba odgovornostii koje je dokazalo da međunarodna zajednica "može i hoće da deluje".

- Sud je pokazao da je moguće suditi i u najsloženijim predmetima, uključujući inkriminacije za najgore zločine, kao i protiv najviših vojnih i političkih vođa i to u velikom broju predmeta - naveo je predsednik Tribunala, prenose mediji u BiH. Podsetio je da su mnogi sumnjali u efikasnost suda, kao i da su neke presude bile, a i sada su "protivrečne".

- Najveća vrednost Tribunala ogleda se u činjenici da je ovaj sud uspeo da prekine praksu nekažnjavanja onih koji su zauzimali najviše pozicije kako u vojsci tako i u državama za vreme rata - navela je Kandić, koja smatra da na prostoru bivše Jugoslavije još nema sudova koji imaju dovoljno kapaciteta da osude sve one koji su počinili zločine.

Dvodnevnoj konferenciji u Sarajevu prisustvovao je i srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević, koji je prethodno ocenio da je Tribunal svojim odlukama u poslednje vreme izgubio kredibilitet.

(Telegraf.rs / Tanjug)