KITE SE TUĐIM: Albanci hteli da zapale manastir Dečani, sad tvrde da je njihov!

Iako se njime hvale, od završetka ratnih sukoba na Kosovu manastir Visoki Dečani bio je četiri puta meta oružanih napada albanskih ekstremista

Na zvaničnom sajtu Ministarstva za trgovinu i industriju Kosova, u delu u kome se investitori koji ulažu na Kosovo pozivaju da ga posete, pored džamije nalazi se i srpski manastir Visoki Dečani.

Međutim, u njegovom opisu se nigde ne navodi da je u pitanju deo srpske kulturne baštine?!

Visoki Dečani na spornom sajtu opisani su kao manastir pod zaštitom UNESKO koji potiče iz 14. veka. Uz njega je dat kratak opis u kome se nigde ne pominje ko je izgradio manastir, kome pripada i čiju kulturu neguje.

Iako se njime hvale, od završetka ratnih sukoba na Kosovu i Metohiji manastir Visoki Dečani bio je četiri puta meta oružanih napada albanskih ekstremista − dva minobacačka napada 2000. u martovskom pogromu, a poslednji napad zoljom na manastir dogodio se 2007. godine.

Kako za naš portal navodi Mirko Krlić, pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije, ovo je druga faza Albanaca − prisvajanje srpskih spomenika, kojoj je prethodilo uništavanje srpske baštine.

- Njih iritira što je to srpski manastir. Visoke Dečane nikako ne bismo mogli nazvati albanskim kulturnim nasleđem. Zna se ko je ktitor Dečana i ko ih je izgradio. Nazvati ga albanskim nije korektno i to može samo da uradi neko ko je neznalica. Visoke Dečane treba opisivati onako kako je to UNESKO prihvatio. Ovako preciziranje ne smeta jer svako ko bi tamo otišao video bi čiji je zapravo to manastir - kaže Živica Tucić, istoričar religije.

Na sajtu UNESKO-a Visoki Dečani su opisani kao zadužbina srpskog kralja Stefana Dečanskog i kao manastir koji se nalazi u Autonomnoj pokrajni Kosovo. Ni u jednom trenutku se manastir ne naziva kosovskim ni albanskim. Takođe, manastir Visoki Dečani kao i ostali spomenici kulture na Kosovu nalaze se od 2004. godine na listi ugrožene kulturne baštine u svetu.

(Marija Stojanović)