LOV UNOSAN BIZNIS: Stranci plaćaju milion i po za ubijanje jelena u Srbiji!
Prema cenovniku "Srbijašuma", trofej za odstreljenog jelena može koštati od 26.250 do 1.743.000 dinara. Odstreljen srndać staje između 5.250 i 157.500, a za vepra se plaća i do 325.500
Ovogodišnja lovna sezona u Srbiji uveliko traje. Lovci su se razleteli, stranci odavno rezervisali svoje termine.
Srpska lovišta jedna su od najpoznatijih u Evropi. Prema podacima Lovačkog saveza Srbije u našoj zemlji postoji 15 lovnih oblasti, koje obuhvataju preko 198 lovačkih udruženja, i čak 69.800 lovaca članova.
Šta u Srbiji može da se ulovi?
Raznolikost divljači koja u Srbiji može da se nađe, svakako je jedan od razloga što u našoj zemlji postoji tako veliki broj lovaca. Od sitne divljači tu su: zec, prepelica, divlje patke, divlje guske, fazani, jarebica. Zastupljene vrste krupne divljači su: srneća i jelenska divljač, divlja svinja, divokoza, jelen lopatar i muflon od papkara, vuk, ris i medved.
Neke od ovih vrsta su autohtone, dok su druge unete ili su se prirodnim putem raširile iz susednih lovišta. Iz lovačkog udruđženja"Trstenik" kažu da redovno donose zeca iz Vojvodine, i da je do sada na taj način preneto oko 3.000 zečeva.
Da bi pristupilo polaganju lovačkog ispita, kandidat mora da bude punoletan, da priloži dokaz da je lice obučeno da rukuje lovačkim oružjem, i da priloži dokaz da je zavšilo obuku za polaganje lovačkog ispita. Lovački ispit se polaže pred tročlanom komisijom u kojoj svaki član mora imati licencu za obavljanje određenih poslova u lovstvu.
Pre ulaska u lovište svaki lovac kod sebe mora da ima važeća dokumenta - ličnu kartu ili pasoš, lovnu kartu, dozvolu za lov i oružni list. Našim zakonom zabranjeno je iznošenje lovine i turisti u lovu smeju da iz zemlje iznesu samo trofeje.
(M. Batinić)