Kraj za tašna-mašna stečajne upravnike
Državne firme koje do kraja 2014. ne nađu kupca, odlaze u stečaj ili likvidaciju. Zakon o stečaju ukida potrebu za Agencijom za licenciranje, te će se stečajem, dok se ne formira Organizacija za nadzor, baviti Komora stečajnih upravnika i Agencija za privatizaciju
Privatizacija preduzeća s državnim i društvenim kapitalom u Srbiji trebalo bi da se završi do kraja naredne godine. Izmenama zakona, firme koje do tada ne nađu kupca idu na bubanj, odnosno u stečaj ili likvidaciju, a i propisi o stečaju biće promenjeni do Nove godine. Cilj je, kažu u Ministarstvu privrede, da taj postupak bude transparentniji, odgovorniji, a prava radnika veća.
Ministar privrede Saša Radulović kaže da više neće biti "tašna-mašna stečajnih upravnika". Ključna promena je u tome da će prioritet za naplatu dugova, kada preduzeće ode u stečaj, imati radnici.
- Po novom zakonu o stečaju radnici će u prvom redu biti pokriveni za sve minimalne zarade koje im se duguju i za staž. Drugo, sva povezana lica preko of šor kompanija i čuda koja su i napravila ovaj haos padaju u poslednji isplatni red. Svi se naplate, pa tek onda oni. To su značajne promene koje će omogućiti zakonito i dobro vođenje stečajnih postupaka - objašnjava Radulović.
Stečajem će se ubuduće baviti Komora stečajnih upravnika i Agencija za privatizaciju dok se ne formira Organizacija za nadzor. Direktor Agencije za licenciranje stečajnih upravnika Siniša Kukić pita zbog čega se s jedne državne institucije nadzor razdvaja na dve.
- S jedne institucije, koja nije budžetski korisnik, koja prenosi višak svojih prihoda u državni budžet, formiraju dve nove organizacije za koje, takođe, nije jasno na koji način će se oni finansirati - kaže Kukić.
(Telegraf.rs / Izvor: RTS)