Uskoro mere za sprečavanje stresa na radnom mestu

SZO je proglasila stres na radnom mestu za svetsku epidemiju, a najnovija istraživanja pokazuju da njen intenzitet dodatno pojačavaju globalna kriza i nezaposlenost

Stalna izloženost stresu na radnom mestu često prevazilazi sposobnost pojedinca da se izbori sa posledicama, pa društvo treba da radi na sistemskim merama koje bi ih otklonile ili ublažile, upozoreno je u utorak na simpozijumu "Bezbednost i zdravlje na radu u zdravstvu".

- Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je preporučila mere za preveniranje posledica stresa na radu, kao sastavni deo novog evropskog akcionog plana za mentalno zdravlje - izjavila je direktorka Instituta za mentalno zdravlje prof. dr Dušica Lečić Toševski i najavila da će one biti sadržane i u novoj Nacionalnoj strategiji za razvoj mentalnog zdravlja.

SZO je proglasila stres na radnom mestu za svetsku epidemiju, rekla je ona i dodala da su najnovija istraživanja pokazala da njen intenzitet dodatno pojačavaju globalna kriza i nezaposlenost.

Dr Lečić Toševski je citirala podatke Evropske agencije za sigurnost na radu i zaštitu zdravlja da stres na radnom mestu postoji kod svakog trećeg zaposlenog u Evropskoj uniji, više među ženama nego muškarcima.

Ističući da u Srbiji o tome nema preciznih podataka, dr Lečić Toševski je rekla da su "građani naše zemlje u poslednje dve decenije doživeli mnogobrojne stresove" i da je veliki broj osoba pod hroničnim stresom, "koji se poslednjih godina održava i problemima uzrokovanim socijalnom tranzicijom i predominantnim siromaštvom".

- Naša istraživanja pokazuju da su zdravstveni radnici posebno skloni razvoju sindroma izgaranja - rekla je ona na skupu koji je prvenstveno posvećen unapređenju uslova rada u zdravstvu.

(Telegraf.rs / Tanjug)