KOJA JE ŠTEDNJA NAJISPLATIVIJA: Do godinu dana štedite u dinarima, na duži rok u evrima!
- Kamate na štednju u dinarima idu do 10 odsto, a na evre su do tri procenta - kaže Miroslav Rebić, član IO Sosijete ženeral banke. Dinar u odnosu na oktobar prošle godine oslabio 1 odsto
U susret Nedelji štednje koja počinje 31. oktobra, bankari su već najavili da neće drastično menjati kamate. U anketi Telegrafa, najveće banke u Srbiji mahom navode da je trenutno povoljnije štedeti u domaćoj valuti.
Tome u prilog ide činjenica da je dinar u odnosu na oktobar prošle godine oslabio 1 odsto, dok je od oktobra 2011. do oktobra 2012. oslabio čak 12,7 procenata. Od oktobra 2010. do oktobra 2011. dinar je ojačao prema evru za 6,5 odsto.
Kamate na štednju u dinarima kreću se od 7 do 11 odsto, dok se kamate na uloge u evrima kreću od 2,50 odsto do 3,83 procenta.
Na ulog u evrima oročen na 12 meseci u "Sosijete ženeral" banci kamata iznosi 2,50 odsto, dok kamata na dinarski ulog oročen na godinu dana iznosi 9,75 odsto.
Miroslav Rebić, član Izvršnog odbora "Sosijete ženeral banke" navodi za Telegraf.rs da i pored toga što već tri godine za redom kamatne stope na štednju imaju silaznu putanju, one su u Srbiji i dalje među najvišim u Evropi.
- Praksa je pokazala i da su građani evidentno promenili kriterijume za odabir banke u kojoj će štedeti, kao i da to više nije visina kamatne stope, već prvenstveno sigurnost uloga - tvrdi Rebić.
Kamatne stope na dinarsku štednju u "Erste Banci" se kreću i do 12,66 odsto, dok su kamatne stope na štednju u evrima ide do 4,11 % .
Najčešći rok oročenja u Erste Banci je 12 meseci, a što je duži rok oročenja, viša je i kamatna stopa.
- Moglo bi se reći da je naš prosečni štediša zaposlen u privatnom sektoru, da je njegov ili njen depozit oročen na 12 meseci, a primetna je promena u odnosu na prethodnu godinu u pogledu ukupne ušteđevine: dok je prošle godine to bila suma od oko 8.850 evra u proseku, sada je taj iznos 10.500 evra - kažu za Telegraf.rs u ovoj banci.
- Klijentima savetujemo da uzmu nekoliko faktora u obzir kada donose odluku o valuti u kojoj štede. Prednost štednje u dinarima je što nemate troškove prebacivanja dinara u evre ako su vam prihodi u lokalnoj valuti, zatim nema troškova prebacivanja evra u dinare ako ćete posle ušteđevinu koristiti za plaćanje, na dinare su i znatno više kamatne stope, a i ne plaća se porez na prihod od kamate. Sa druge strane, prednosti štednje u evrima su to što je inflacija u evrozoni niža od inflacije u Srbiji i što je evro stabilnija valuta. Jedna od opcija koje vredi razmotriti je i štednja u nekoliko različitih valuta - ističu u "Erste" banci.
U banci "Inteza" iz godine u godine beleže rast ukupne štednje građana, kako dinarske tako i devizne.
- Ukoliko se opredele za oročavanje štednih uloga, klijenti najčešće poveravaju depozite na period od 6 ili 12 meseci. Tipičan štediša ima između 40 i 60 godina starosti a visina uloga koji deponuje na štednju iznosi do 5.000 evra - navode u "Intezi".
(N. S.)