KAKO SU UNIŠTAVANE FIRME U SRBIJI: Na loše privatizacije potrošena 51 milijarda dolara!
Novac je iznošen iz zemlje, jer Agencija za privatizaciju nije osigurala da kupac ne izbaci radnike na ulicu kad otuđi neku firmu, a Zakon o privatizaciji je kupcu dao za pravo da ne obelodani svoj identitet
Američki novinari nedavno su objavili da su srpski biznismeni bliski vlastima, preko ofšor firmi u inostranstvu, a na tuđe ime, od 2000. do 2011. kupovali bagatelno preduzeća u Srbiji i tako iz zemlje izneli čak 51 milijardu dolara!
Majkl Hadson, urednik Međunarodnog konzorcijuma za istraživačko novinarstvo iz Vašingtona, ove rezultate je objavio posle mesečnog proučavanja ofšor skandala u našoj zemlji.
- Podaci do kojih smo došli pokazuju da je Srbija među vodećim državama u svetu kad su u pitanju ilegalni tokovi kapitala. Istraživanje Globalnog finansijskog integriteta svrstalo je vašu zemlju u top 16 nacija po broju ofšor skandala - objasnio je Hadson.
On je precizirao da je novac iznošen iz zemlje, jer Agencija za privatizaciju nije osigurala da kupac ne izbaci radnike na ulicu kad otuđi neku firmu, a sporni Zakon o privatizaciji je kupcu dao za pravo da ne obelodani svoj identitet ili vlasničku strukturu svoje kompanije.
- Bankari su im odobravali kredite za privatizacije, a obezbeđenje za kredit je bila firma koja se kupuje. A upravo se ta firma koristila da bi se preko nje kupilo još bezbroj firmi. To nikako ne bi bilo izvodljivo da nije bio jak uticaj političara na direktore banaka, koji su doslovno pljačkali svoje filijale, jer su odobravali kredite koji nisu mogli nikako da budu vraćeni - navodi za Telegraf Knežević.
Te firme su kasnije prodavane, a najčešće su završavale u stečaju. Ceo taj postupak zove se "tunelovanje".
- Uzmeš, isisaš firmi dušu, a nju gurneš u tunel. Jeza - zaključuje Knežević.
(N. Sekulić)