Za crkvu dovoljno 100 potpisa

Prijava i upis u registar Kancelarije za vere Vlade Srbije poslednji je čin osnivanja nove crkve, koja zvaničan oltar dobija na osnovu rešenja. Za razliku od njih, status velikih verskih zajednica, poput SPC, garantovan je zakonom

U Srbiji je lakše osnovati crkvu nego političku stranku. Za stvaranje partije potrebni su potpisi 10.000 građana, dok je za versku zajednicu dovoljno svega stotinu. Uz to, osobe koje zatraže registraciju od države, ne moraju čak ni da budu sledbenici učenja koje prijavljuju.

Uprkos tome, pored Pravoslavne i Katoličke crkve i Islamske i Jevrejske zajednice, u Srbiji zvanično postoji još svega 19 verskih organizacija. Poslednja koja je dobila državni blagoslov jeste Hristova Jevanđeoska crkva, koja je u registar upisana 2011. godine.

Prijava i upis u registar Kancelarije za vere Vlade Srbije poslednji je čin osnivanja nove crkve, koja zvaničan oltar dobija na osnovu rešenja. Za razliku od njih, status velikih verskih zajednica, poput SPC, garantovan je zakonom i to po osnovu njihovog istorijskog trajanja i učenja. Među tradicionalnim crkvama su i dve protestantske i Eparhija Rumunske crkve "Dakija feniks", čije je sedište u Vršcu.

Procedura dobijanja državnog oltara podrazumeva i proveru učenja i stavova u bogoslužbenim knjigama, kao i ispunjenje niza birokratskih uslova, kao što je postojanje sedišta ili odgovornog lica. U Kancelariji napominju da destruktivna učenja i ona koja pozivaju na nasilje, krivična dela ili nemoralne aktivnosti ne mogu da budu registrovana.

(Telegraf.rs/ Izvor: Večernje novosti)