INOVATOR I PATRIOTA: Godišnjica rođenja Pupina
Prošlo je 159 godina od rođenja čoveka koji je presudno pomogao Srbiji tokom Prvog svetskog rata i nakon njega. Osnovao je nekoliko dobrotvornih fondova, dobio Pulicerovu nagradu i bio počasni doktor 18 univerziteta
Danas se navršava 159 godina od rođenja Mihajla Pupina, koji je kao višestruko zaslužna ličnost - naučnik, inovator i veliki srpski patriota - presudno pomogao Srbiju u njenim najtežim danima.
U susret 160. godišnjice od rođenja profesora Kolumbija univerziteta, bez čijih dela se, prema rečima Bila Gejtsa, "ne može zamisliti informatički sistem Amerike", društvo Mihajlo Pupin i kompanija Telekom u saradnji sa SANU pokrenuli su virtuelni muzej sa željom da ljudima širom sveta ukažu na značaj Pupinovih naučnih dostignuća.
Pupin (Idvor, 9. oktobar 1854-Njujork, 12. mart 1935) je bio jedan od osnivača i dugogodišnji predsednik Srpskog narodnog saveza u Americi.
Na Londonskoj mirovnoj konferenciji 1913. godine pomagao je srpsku delegaciju, a zahvaljujući prevashodno svojim ličnim vezama sa američkim predsednikom Vudroom Vilsonom, presudno je pomogao Srbiji, odnosno novoj zajedničkoj državi, tokom Prvog svetskog rata i neposredno potom, za vreme mirovnih pregovora.
Veruje se da je njegovom zaslugom Srbiji pripao deo Banata koji je uprkos sastavu stanovništva odlukom velikih sila već bio namenjen Rumuniji.
Nastavničku i naučnu karijeru obavljao je od 1889. do 1929. kao nastavnik fizičke matematike na Kolumbija univerzitetu u Njujorku, a patentirao je više desetina pronalazaka.
Za autobiografsko delo "Sa pašnjaka do naučenjaka", objavljeno 1923, dobio je Pulicerovu nagradu.
Mihajlo Pupin bio je član niza naučnih asocijacija širom sveta, poput Francuske akademije nauka, Srpske kraljevske akademije, bio je predsednik Njujorške akademije nauka. Bio je počasni doktor čak 18 univerziteta.
Bio je oženjen Amerikankom Sarom Katarinom Džekson iz Njujorka. Imao je sa njom kćerku Varvaru, udatu Smit.
Umro je 12. marta 1935. u Njujorku i sahranjen je na groblju Vudlaun u Bronksu.
(Telegraf.rs / Tanjug)