Ko nadgleda Fejsbuk, mejlove, i sms-ove građana Srbije?!

- Špijuniranje se vrši preko softvera ("fin fišer“/“fin spaj“) koji omogućava praćenje komunikacija putem mejlova, različitih četova, Skajpa preko veb kamere i mikrofona, preuzimanjem podataka sa hard diska, kao i lociranje - kažu iz ekspertska organizacija "Šer difens“ iz Novog Sada koja se bori za ljudska prava u digitalnom svetu

Oprema za špijuniranje građana putem interneta locirana je u Srbiji, ali se ne zna ko je poseduje, upozorava ekspertska organizacija "Šer difens“ (Share Defense) iz Novog Sada. Naime, kako ističu predstavnici ove nevladine organizacije, koja se bori za ljudska prava u digitalnom svetu, Srbija se, prema podacima iz izveštaja kanadske organizacije "Sitizen lab”, koja se bavi praćenjem širenja sistema za digitalno nadgledanje, našla među zemljama u kojima je lociran softver "fin fišer“, koji omogućava praćenje komunikacije putem mejlova, različitih četova i Skajpa.

- Iako se zna da su predstavnici kompanija koje prodaju ovaj softver dolazili u Srbiju, još uvek nema podataka o tome ko je ovu opremu kupio. Na osnovu izveštaja koji je objavio "Vikiliks“, možemo da zaključimo da su se predstavnici kompanija koje prodaju opremu za nadzor u Srbiji zadržali dovoljno dugo da mogu da prodaju alat za nadzor i da sprovedu obuku. Iako postoje jasne indicije da je moglo da dođe do kupovine opreme za nadzor, i to verovatno od kompanije "Trivicor GmbH”, ne znamo ko je kupac - navodi Jelica Dojčinović iz organizacije „Šer difens“.

U ovoj organizaciji ističu da je "Vikiliks“ objavio dokument u kojem se pokazuje da su u poslednjih godinu dana, a posebno u avgustu ove godine, u Srbiji boravili predstavnici kompanija koje se bave prodajom različitih alata za nadzor. Do ovog podatka "Vikiliks“ je došao tako što je, kako ističu u "Šer difensu“, pratio kretanja predstavnika kompanija "Gamma International“, "Trovicor“ i "Hacking Team“ korišćenjem istih sistema nadzora koje oni proizvode i tako ih locirao u više zemalja među kojima je i Srbija.

Kršenje osnovnih ljudskih prava

Kako ističu u "Šer difensu”, ukoliko bi se moglo utvrditi da postoji neovlašćeno presretanje komunikacija odnosno zadržavanje i obrade ličnih podataka pojedinca koje vrši državni ili privatni subjekat, to bi svakako značilo da je došlo do kršenja prava na privatnost.

- To je osnovno ljudsko pravo, zagarantovano Ustavom Srbije, ali i međunarodnim dokumentima. Pravo na privatnost može da bude narušeno tako što se ovaj softer ubacuje na razne načine, počev o najednostavnijeg otvaranja mejla do skidanja nekog materijala, bilo audio, video ili drugog fajla - navode u ovoj organizaciji i dodaju da se ovom opremom mogu špijunirati i razgovori preko Skajpa i SMS-ovi preko mobilnog telefona.

(Telegraf.rs/ Izvor: Alo.rs)