OTIMAČINA U CG: Srpska imovina ide u bescenje
Srpskim nekretninama u Crnoj Gori, na najekskluzivnijim lokacijama, uz obalu, preti sumnjiva privatizacija, ili će zbog visokih poreza biti prodane ispod cene
Imovini enormne vrednosti koju srpska preduzeća i država imaju na crnogorskom primorju preti sumnjiva privatizacija. Na prodaju će ih naterati zakon po kom moraju da, usred ekonomske krize, kada retko ko u svetu ulaže u luksuzne hotele, investiraju. u suprotnom, biće im razrezan 15 do 20 puta veći porez nego što je sada!
Tako je, recimo, na mestu hotela „Park" u Budvi, koji pripada EPS-u, planiran sedmospratni hotel sa 800 ležaja, i bogatim pratećim sadržajima koji će hotelu doneti četiri plus ili pet zvezdica. Ceo kompleks imao bi 90.000 kvadrata.
Pošto je nerealno očekivati da će EPS naći pare za takvo zdanje, a teško da će imati novca da plati nove poreze, za očekivati je da će biti primoran da proda, kako kažu u Sindikatu EPS, najvredniju lokaciju na celom Jadranu. I to u nepovoljnom trenutku i za male pare. „Park" je sagrađen na 25.000 kvadrata pre pet decenija, ima 300 kreveta i kategorisan je sa dve zvezdice.
Nešto dalje, u naselju Podkošljun, u vlasništvu iste firme je i 16 vila na 15.000 kvadratnih metara. Svi objekti imaju oko 1.000 ležaja. Nekretnine srpskih preduzeća ukupno imaju blizu 6.000 kreveta i prostiru se na najatraktivnijim lokacijama između Igala i Sutomora.
Država Srbija ima 26 odsto vlasništva u Institutu „Dr Simo Milošević" u Igalu. Kompleks „Ineks zlatna obala" u Sutomoru od 38.000 kvadrata nedavno je prodat za 11,7 miliona evra.
- Srbija ima u vlasništvu ili suvlasništvu izuzetno značajne turističke kapacitete - kaže, za „Novosti", direktor Predstavništva Privredne komore Srbije u Crnoj Gori Radivoje Rašović. - Ali, ti hoteli, iako solidno rade, ne daju ni izbliza efekte koji se, s obzirom na atraktivnost lokacija, očekuju. Zato smo pokrenuli s državnim organima Crne Gore i Srbije rešavanja ovog problema-
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)