Vrhovni sud ukinuo presudu Mihalju Kertesu!
Presuda bivšem direktoru Uprave carina Mihalju Kertesu ukinuta je i naloženo je da mu se ponovo sudi u Specijalnom sudu u Beogradu
Presuda bivšem direktoru Uprave carina Mihalju Kertesu ukinuta je i naloženo je da mu se ponovo sudi u Specijalnom sudu u Beogradu.
Kertes je bio pravosnažno osuđen na šest i po godina zatvora zbog iznošenja para na Kipar.
Vrhovni kasacioni sud ukinuo je zimus pravosnažnu presudu Apelacionog suda kojom je bivši direktor Uprave carina Mihalj Kertes osuđen na šest i po godina zatvora (kazna mu je smanjena sa osam godina) i naložio mu da ponovo razmotri Kertesovu žalbu.
Apelacioni sud je u ponovnom postupku 31. maja 2013. doneo rešenje kojim je ukinuo raniju presudu, jer je izreka prvostepene presude nerazumljiva i protivrečna, a prvostepena presuda bez razloga o odlučnim činjenicama, navodi se u saopštenju tog suda.
Kertes je bio osuđen zbog zloupotrebe službenog položaja jer je od sredine 1994. godine do 5. oktobra 2000. deo novca carine, bez pravnog osnova, dao za 1.182 preduzeća i za druga pravna lica. Takođe, bez odobrenja Narodne banke Jugoslavije Kertes je na Kipar izneo najmanje 38 miliona nemačkih maraka.
Kertesu se sudi u još tri krivična postupka za šverc cigareta u predmetima "Subotić"", "'Bajrušević" i Stojčić", kao i za zloupotrebe s vladinim stanovima u slučaju "Cica Knežević".
(Telegraf.rs / Tanjug)