PUSTI MANASTIRI: Svi hoće u popove, a neće u monahe!

Za razliku od sveštenstva čiji se broj stalno povećava sve se manje vernika odlučuje na monaški život. Od 22 manastira na području Braničevske eparhije, četiri su prazna

U manastirima Braničevske eparhije, u poslednjih deset godina sve je manje monaha, naročito onih mlađih od 40 godina.

Ova eparhija, čije je sedište u Požarevcu, obuhvata pet arhijerejskih namesništava sa 116 crkvenih opština i 22 manastira, šest muških, 12 ženskih i četiri bez monaštva. Među njima su: Vitovnica, Bradača, Gornjak, Zaova, Zlatenac, Koporin, Manasija, Miljkovo, Nimnik, Sveta Petka, Lešje, Pokajnica, Ravanica, Rukumija, Sestroljin, Sisojevac, Trška crkva, Vujska, Tuman, Reškovica, Sveta Trojica i Radošin.

Za razliku od sveštenstva, čiji se broj iz godine u godinu povećava, monaha je sve manje, pa tako u 18 nastanjenih manastira, trenutno boravi oko 50 monaha i 80 monahinja. Među njima preovladava starija generacija, jer im je prosek starosti oko 60 godina.

Među izuzecima je sestra Ksenija, stara 26 godina, monahinja manastira Tuman kod Golupca, rodom iz Gornjeg Milanovca, koja se zamonašila pre tri godine. U Tumanu borave samo tri monahinje, što je najmanji broj u ženskim manastirima Braničevske eparhije.

(D. K.)