Evo zašto je propala Alpina
U koncernu Alpine, koji je u najboljim vremenima zapošljavao 15.000 radnika, nije bilo jedinstvenog računarskog sistema, knjigovodstva i baze podataka o zaposlenima
Stečajni upravnici Alpine kritikovali su ranije rukovodstvo tog preduzeća koje je otišlo u stečaj, zbog "suviše rizičnih i neprofitabilnih ekspanzija".
U dokumentu, koji je prosleđen državnom tužilaštvu za borbu protiv privrednog kriminala i korupcije, konstatovano je da je "razvoj na stranim tržištima tekao bez prepoznatljivog strateškog plana, i na osnovu ličnih kontakata poslovođe Ditmara Aluta-Oltjana sa lokalnim partnerima".
Nakon 2006. godine novi španski vlasnik je nastavio taj kurs, ukazala je Rajš u izveštaju, prenosi bečki dnevnik "Kurir".
Prema tom izveštaju, veliki poslovi stranih predstavništava Alpine nisu bili isplativi, odnosno nisu pokrivali troškove, što je vodilo ka velikim gubicima.
Samo prošle godine su poslovi u inostranstvu doneli gubitak u visini od 520 miliona evra. Prema Rilu, od 2008. godine u projekte u inostranstvo "upumpano" je i izgubljeno 1.056 milijardi evra. U bilansu su ta sredstva prikazana kao potraživanja iz nenaplaćenih usluga, bez ikakvog osiguranja od rizika.
U koncernu Alpine, koji je u najboljim vremenima zapošljavao 15.000 radnika, nije bilo jedinstvenog računarskog sistema, niti jedinstvenog knjigovodstva i baze podataka o zaposlenima, a delimično je nedostajalo i poznavanje tržišta na licu mesta, kako bi kompanija mogla da izvrši poslove, piše u izveštaju.
Primera radi, za posao vredan 200 miliona evra u Singapuru, Alpina je morala da zaposli radnike iz Indije i Bangladeša koji nisu govorili engleski, a nisu znali ni da čitaju, zbog čega je koncern morao radnicima slikama da objašnjava šta treba da rade.
- Mi tesno sarađujemo sa stečajnim upravnicima i dobili smo opširan izveštaj - potvrdio je portparol tužilaštva Erih Majer.
(Telegraf.rs / Tanjug)