DIREKTOR KCS: U zdravstvu besparica i korupcija!
Miljko Ristić, koji je kao hirurg uradio 15.000 operacija, kao direktor najveće zdravstvene ustanove - KCS kaže da, kao pojedinci, malo brinemo o svom zdravlju, a država još manje
Direktor KCS Miljko Ristić ocenio je da je situacija u srpskom zdravstvu loša i da u njemu vladaju besparica i korupcija.
U zemlji koja za zdravstvo izdvaja četiri puta manje nego Hrvatska, devet puta manje nego Slovenija, čak najmanje u Evropi, nije lako ni sačuvati zdravlje, ni lečiti one koji u tome nisu uspeli, a sa tim se, kako navode "Večernje novosti", svaki dan iznova suočava profesor dr Miljko Ristić.
Ristić, koji je kao hirurg uradio 15.000 operacija, kao direktor najveće zdravstvene ustanove - KCS, gde se godišnje leči više od 90.000 pacijenata kaže da, kao pojedinci, malo brinemo o svom zdravlju, a država još manje.
- Francuzi su 1995. godine bili treća zemlja u Evropi po broju kardiovaskularnih pacijenata, kao što smo mi sada, i utrošili su u to vreme 1,3 milijarde nemačkih maraka za prevenciju. Svi građani, koliko god puta hoće, mogli su da kontrolišu masne materije u krvi i za četiri godine spustili su se na treće mesto otpozadi. Naš čovek je nekako inhibiran, mora da ide u dom zdravlja, da čeka red... Država strahovito štedi. Ako posle dva meseca hoćete da kontrolišete krv, lekar kaže - nema potrebe. A, bez ulaganja ne možete da delujete efikasno - smatra Ristić.
Kada je reč o korupciji, za nju su, kako je rekao, pođednako krivi i i pacijenti i doktori.
- Jedini siguran način jeste da se boljom organizacijom ili širenjem medicinskih kapaciteta te liste i čekanje na procedure svedu na minimum, onda bar to neće biti razlog za korupciju. Borba protiv korupcije je i u povećanju primanja, koja su daleko ispod evropskog standarda - zaključio je direktor KCS.
(Telegraf.rs / Tanjug)