Kako da izađete iz bankarskog lavirinta punog novčanika

Čim primetite akcije koje niste odobrili ili nestanak vaše kreditne kartice, kontaktirajte vašu banku kako biste onemogućili prevare

Pre nego što uđete u finansijski lavirint dobro se raspitajte o visini kamata, bankarskih troškova i o svemu što konkretna banka nudi. Kamatne stope se u proseku kreću od 19 odsto do 32 odsto. Kada uđete u banku pitajte apsolutno sve što vas zanima i što vam nije jasno kako vas na kraju meseca ne bi dočekalo neprijatno iznenađenje.

Ako ste srećnik, verovatno posedujete više bankarskih računa, investicionih fondova, hartija od vrednosti... Dinarska štednja na duže staze je vrlo povoljna, ali nije toliko popularna jer se svako plaši kursnih oscilacija koje u jednom danu mogu da izbrišu sav vaš trud. Devizna štednja, s druge strane, iz godine u godinu raste i trenutno iznosi oko 7,6 milijardi evra.

Da li koristiti čekove, svaki put prolaziti kroz stresove njihovog popunjavanja, praćenja realizovanih, nerealizovanih čekova ili jednostavno provući karticu? Čekovi su ostali jako platežno sredstvo koje vam omogućava da bez dodatnih naknada i bankarskih troškova platite robu ili usluge. Savršeni su kod vrlo ograničenih porodičnih budžeta jer vam vrlo često omogućavaju odloženo plaćanje. To hoćete li pokušati da sačuvate vaš budžet, već je vaša odluka!

Nove generacije telefona omogućiće vam da se oslobodite nošenja novčanika vašeg obaveznog potpisa. Neke banke već imaju u svojoj ponudi posebne kreditne kartice koje funkcionišu putem mobilnih telefona. Naime, 2011. pojavila se kartica koja je prva u nizu proizvoda Visa Europe kao odgovor na zahteve potrošača. Za sada se ova aplikacija može koristiti samo u Evropi.

(Telegraf.rs/ Izvor: Kamatica, Press)