Usvojene izmene Ustava Crne Gore o pravosuđu

Za izmene najvišeg pravnog akta u cilju jačanja nezavisnosti pravosuđa, čija je priprema trajala dve godine, glasalo je 59 poslanika vladajuće koalicije i opozicionih Socijalističke narodne partije i Pozitivne Crne Gore

Skupština Crne Gore usvojila je danas izmene Ustava u oblasti pravosuđa, što je jedan od ključnih uslova za dalji napredak te države u evropskim integracijama.

Za izmene najvišeg pravnog akta u cilju jačanja nezavisnosti pravosuđa, čija je priprema trajala dve godine, glasalo je 59 poslanika vladajuće koalicije i opozicionih Socijalističke narodne partije i Pozitivne Crne Gore, dok je 19 predstavnika glavne opozicione stranke - Demokratski front bilo protiv.

Za promene Ustava Crne Gore u oblasti pravosuđa bila je potrebna dvotrećinska većina u parlamentu, što znači da vladajuća koalicija, bez dela opozicije, nije mogla izglasati izmene najvišeg pravnog akta.

Izmenama Ustava Crne Gore predviđeno je da se državni tužilac i sudije Ustavnog suda biraju dvotrećinskom većinom u parlamentu, a ako takve većine ne bude, u drugom krugu biće potrebna podrška tri petine poslanika.

Ustavne promene u oblasti pravosuđa jedan su od uslova da Crna Gora otvori pregovore sa Evropskom unijom u poglavljima 23 i 24, koja je Evropska komisija označila kao ključna za dalji napredak te države u evropskim integracijama.

Crna Gora je, do sada, privremeno zatvorila dva pregovaračka poglavlja 26. - koje se odnosi na obrazovanje i kulturu i 25. - koje pokriva oblasti nauke i istraživanja.

(Telegraf.rs / Tanjug)