Za fabriku čipova potrebno 2.500 stručnjaka

- Država i univerziteti bi trebalo da naprave stratešku saradnju i da povećaju kvote za upis IT stručnjaka. Neophodno je i da se njima poboljšaju uslovi rada u Srbiji - kaže Jelena Jovanović iz PKS

Da li će Ujedinjeni Arapski Emirati graditi fabriku čipova u blizini beogradskog aerodroma, trebalo bi da bude odlučeno narednih dana.

Od procene Kalduna Kalifa al Mubaraka, generalnog direktora kompanije "Mubadala", savetnika za strateška pitanja princa Muhameda al Zajeda i izveštaja timova koji su prethodnih meseci dolazili u Srbiju zavisi investicija vredna oko četiri milijarde dolara.

Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) Božidar Laganin kaže da je u toku predinvesticiona faza prikupljanja informacija za projekat izgradnje fabrike čipova i da SIEPA pomaže u tom poslu, koji je tehnološki izuzetno zahtevan.

- Mnoge informacije su obrađene i ukazuju na to da idemo u dobrom smeru, pošto predstavnici arapske kompanije nastavljaju razgovore sa nama. Svaki investicioni projekat predstavlja sklapanje mozaika, a u projektu fabrike čipova taj mozaik je izuzetno kompleksan - kaže Laganin.

Postavljanje temelja za izgradnju fabrike značilo bi i upošljavanje minimum 1.000 radnika, ali potencijalni investitori kao osnovnu zamerku ističu nedostatak kadra u IT sektoru u Srbiji.

Sekretar Udruženja informatičke delatnosti Privredne komore Srbije Jelena Jovanović napominje da u našoj zemlji ima svega oko 5.000 IT stručnjaka i da to nije dovoljno za razvoj ove delatnosti.

- Država i univerziteti bi trebalo da naprave stratešku saradnju i da povećaju kvote za upis IT stručnjaka. Neophodno je i da se njima poboljšaju uslovi rada u Srbiji, jer su toliko cenjeni u inostranstvu da naši studenti već u trećoj i četvrtoj godini odlaze tamo zbog boljih uslova rada - smatra Jovanovićeva.

(Telegraf.rs/ Izvor: Večernje novosti/ Z. Radović)