TAJNA MANASTIRSKE RAKIJE: Kako srpski kaluđeri razvijaju svoje brendove
Manastirska vina i rakije, sirevi, aronija, borovnica, organsko đubrivo i med, samo su neki od brojnih proizvoda koje manastiri Srpske pravoslavne crkve plasiraju na tržište i time se finansiraju
U 405 srpskih manastira, od kojih su mnogi spomenici kulture, živi oko 1.500 monaha, koji se uz sve duhovne obaveze, bave i poljoprivredom i od toga žive.
Manastirska vina i rakije, sirevi, aronija, borovnica, organsko đubrivo i med, samo su neki od brojnih proizvoda koje manastiri Srpske pravoslavne crkve plasiraju na tržište.
Arhimandrit Isaija, iz manastira Ilinje kod Šapca, bavi se organskom poljoprivredom, ali i primenom homeopatije u poljoprivredi.
Svake godine monasi manastira Lelić i njihovi pomoćnici gotovo tri meseca provedu kraj lampeka gde danonoćno peku rakiju. Kažu za to vreme "isteraju" vise od 600 lampeka.
Pečenje rakije se u Leliću radi "po starinski" - u kazanu na drva. Proizvedena rakija može se kupiti u manastirskoj prodavnici i veoma dobrog je kvaliteta.
- Na manastirskoj ekonomiji imamo svoje šljive, koje sakupljamo, a posle odlažemo u drvene kace - kažu monasi, otkrivajući da je suština samog pravljenja rakije da imate čist plod, odnosno da u komini završe samo zdravi plodovi šljive, bez koštica, koje bi destilatu dale gorčinu.
Manastir Kalenić na Gledićkim planinama proizvodi bermet vino, manastirsko vino, prirodnu rakiju - "kalenićku nanu", jabukovaču, šljivovicu...
(Telegraf.rs)