PA, TI RADI: Platu ne dobija 46.201 radnik u Srbiji
- Sve je na krive noge i strah od otkaza je dominantan. Radnici spuštaju prag dostojanstva ispod svakog minimuma, prisiljeni da rade za male pare. A to poslodavci koriste - kaže ekonomista Zoran Popov
Da Srbija ima najjeftiniju radnu snagu najbolje pokazuje činjenica da, zvanično, platu ne prima 46.201 radnik, a manje od zagarantovanog zakonskog minimalca ima 34.934. Međutim, sindikati tvrde da je ova statistika samo vrh ledenog brega i da je broj onih kojima poslodavci daju samo mrvice višestruko veći.
Platu ne prima redovno 480.000 radnika iz privatnog sektora i još 170.000 iz javnih preduzeća. Malo koji poslodavac je zbog toga kažnjen. Inspektorat za rad je od početka godine imao 17.986 kontrola na terenu, ali su napisali samo 463 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka zbog neisplaćenih zarada.
- S obzirom na stanje u privredi, znatan broj poslodavaca koji zapošljavaju veći broj radnika, duže vreme ne mogu da isplate zarade. A zbog gubitaka, loše finansijske situacije, blokiranih računa, ne uplaćuju ni doprinose. Najviše slučajeva smo otkrili u hemijskoj industriji, proizvodnji gume i plastike, trgovini na veliko i malo, proizvodnji metala, mašina i opreme, proizvodnji prehrambenih proizvoda i u građevinarstvu - kaže Dragoljub Peurača, direktor Inspektorata.
U Odboru za rad Skupštine Srbije kažu da se pitanje redovnosti isplate zarada mora glasnije postavljati:
- Kako da očekujete da radnik bude produktivan ako ga plaćate mizerno. Naši radnici u svetu su veoma cenjeni, vredni i spremni da uče, ali ne strahuju da li će dobiti platu i ne visi im radno mesto svakoga dana. Ovde bi poslodavci da imaju jeftinu radnu snagu koja se ne buni ni u uslovima kada rade za džabe - priča Milorad Mijatović iz Odbora.
- U istraživanju koje smo sproveli na uzorku od 200 kompanija, 32 odsto je reklo da bi razliku koju bi dobili smanjenjem fiskalnog opterećenja zarada, u celosti iskoristili za povećanje plata zaposlenima, a još 64 odsto poslodavaca je potvrdilo da bi deo te razlike investirali u plate - zaključuje Rajić.
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)