PORAŽAVAJUĆE: Pola miliona Srba živi s roditeljima

Svaki drugi građanin Srbije starosti od 20 do 34 godine živi sa mamom i tatom, a svaki treći nema nikakve šanse da se osamostali jer nema nikakve prihode

Svaki drugi građanin Srbije starosti od 20 do 34 godine, ili oko pola miliona ljudi, živi sa roditeljima. Svaki treći od njih nema nikakve šanse da se osamostali jer ne ostvaruje nikakve prihode.

Dodatno poražavajuća činjenica je da čak i oni koji imaju posao nerado napuštaju roditeljski dom.

Istražujući motive zbog kojih mladi žive sa mamom i tatom u Institutu za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, došli su do zaključka da polovina njih ne želi da se odseli "jer im takva situacija odgovara", dok druga polovina smatra da  bi samostalan život bio bolja opcija, ali da "trenutno ne postoje svi potrebni uslovi", a ti uslovi su uglavnom posao i dobra plata.

To, međutim, nije uvek jedini problem.

- Imam solidnu platu, ali kod roditelja ne moram da plaćam ni račune ni hranu, pa mogu sebi da priuštim i letovanje, izvedem devojku u restoran, i da sebi kupujem garderobu. Možda bih i mogao da živim sam, ali mi posle plaćanja stanarine i dažbina ne bi ostalo skoro ništa. Zato ne verujem da ću se ikada odseliti od roditelja, osim ako ne dobijem na lutriji - priznaje tridesetogodišnji doktorand iz Beograda, koji je zaposlen kao državni službenik.

Život sa roditeljima jedan je od razloga što se sve kasnije stupa u brak, a iskustva pravnika i psihologa govore da je život u zajednici jedan od glavnih uzroka za razvod braka. Država, naravno, nema nikakav mehanizam da motiviše mlade da se osamostale.

(Telegraf.rs /Izvor: Blic)