Novinari i radnici: Ispitati privatizaciju Borbe

Kako je navedeno u saopštenju, oni su zatražili da se ispita privatizacija i gašenje koje je, kako kažu, bez aukcije i tendera

Grupa novinara i radnika nekadešnjeg lista "Borba" zatražila je danas od nadledžnih institucija da ispitaju, kako tvrde, sumnjivu privatizaciju i gašenje tih dnevnih novina.

Kako je navedeno u saopštenju, oni su zatražili da se ispita privatizacija i gašenje kojom je, kako kažu, bez aukcije i tendera, znatna imovina Kompanije "Borba" postala najpre manjinski kapital preduzeća "Poslovni klub Borba", a zatim još nekoliko puta menjala vlasničku strukturu putem sumnjivih dokapitalizacija i privatizacija.

Grupa novinara i radnika kaže da su u prošlosti, ali i danas, nekoliko desetina zaposlenih u listu "Borba", ali i državna imovina tog lista "žrtve političkih i sitnosopstveničkih zloupotreba i traže od nadležnih da se, u sklopu preispitivanja sumnjivih privatizacija ''Večernjih novosti'' i ''Politike'', priključi i taj slučaj".

Oni smatarju da je "zgrada tog lista od nekoliko hiljada kvadratnih metara veoma primamljiv poslovni prostor za mnoge, jer se nalazi u samom centru Beograda, pa da je takva sudbina ''Borbe'' možda posledica pokušaja da se zagospodari tim prostorom".

''Borba'' je jedan od najstarijih jugoslovenskih i srpskih listova. Deo je istorije ove zemlje. Imovina koja joj je pripadala, državna je imovina, koja je razgrabljena, a da to niko nije primetio, niti je digao glas protiv toga", navedeno je u saopštenju.

U saopštenju je navedeno da je "Borba" odlukom Savezne vlade SRJ 15. avgusta 2002. godine podeljena na tri kompanije - "Novosti" (70 odsto akcionarski kapital i 30 odsto država), "Borba" (100 odsto država) i Štamparija "Borba" (80 odsto država i 20 odsto akcionari), ali da deobni bilans nikad nije završen do kraja, te da je "dalja privatizacija urađena na krajnje sumnjiv način".

(Telegraf.rs / Tanjug)