NAJSKUPLJA REČ: Vrednost srpske imovine na Kosovu više od 10 milijardi evra!

Na osnovu imovine svojih građana i preduzeća, sredstava Fonda za kreditiranje bržeg razvoja nedovoljno razvijenih, ali i duga koji je godinama plaćala za KiM, Srbija može da traži gomilu novca

Srpska imovina na Kosovu i Metohiji ima ogromnu vrednost, a sada su se, prema rečima predsednika Privredne komore Srbije Željka Sertića, prvi put stekli institucionalni okviri da se problem nelegalno oduzete srpske imovine u budućnosti reši dogovorom Beograda i Prištine.

Pitanje srpske imovine na Kosovu utemeljeno je u Rezoluciji 1244, a u PKS navode da prilikom izvođenja računica treba posebno imati u vidu koliko je Srbija, još u bivšoj Jugoslaviji, ulagala u razvoj kosovske privrede, uz napomenu da se država u ranijem periodu nije dovoljno bavila instucionalnom zaštitom svoje imovine na tom području.

Analize PKS pokazuju da se samo vrednost oko 1.500 privatizovanih srpskih preduzeća na KiM procenjuje na više od 1,2 milijardi evra.

Naša preduzeća su, prema rečima šefa Biroa PKS za regionalnu saradnju Milivoja Miletića, pokušavala pojedinačno da reaguju na niz nelegalnih postupaka kosovske Agencije za privatizaciju određenim žalbama institucijama u Prištini, ali bez rezultata.

Evidencija koja postoji u Vladi Srbije pokazuje da je sa Kosova i Metohije posle NATO bombardovanja naše zemlje 1999. izbeglo više od trideset hiljada srpskih porodica, a vrednost njihove imovine koju su tamo ostavile procenjuje se na najmanje četiri milijarde dolara.

Kada se sve navedeno ima u vidu, Srbija samo na osnovu imovine svojih građana i preduzeća, sredstava nekadašnjeg Fonda za kreditiranje bržeg razvoja nedovoljno razvijenih, ali i duga koji je godinama plaćala za KiM, može da potražuje više od 10 milijardi evra.

(Telegraf.rs / Tanjug)