KRVAVI BALKAN: Da li su se ratovi na prostoru eks-Ju mogli izbeći?

Balkanski konflikti u poslednjoj deceniji dvadesetog veka mogli su biti izbegnuti na veoma lak način, i tu nisu bile potrebne nikakve specijalne mere. Nakon svega, najvažnije je da niko više ne umire zbog razlika

Balkanski konflikti u poslednjoj deceniji dvadesetog veka mogli su biti izbegnuti na veoma lak način, i tu nisu bile potrebne nikakve specijalne mere. Nakon svega što se dogodilo, nije važno da li na Balkanu žive narodi ili nacije, već je najvažnije to što zbog te razlike više niko ne umire.

Najstrašnije kod sećanja na balkanske konflikte od 1991-2001. je užasavajuća pomisao da su se oni mogli izbeći. Naravno da to u krajnjoj liniji vredi za svaki konflikt, ali da bi se sprečilo izbijanje tog specifičnog niza sukoba, nisu bile potrebne monumentalno dramatične mere.

Naprotiv, oni su se mogli izbeći na smešno lagani način. Prohujali su tim prostorom kao bizarna serija oluja u čaši vode. To je još teže podneti od pomisli na 120.000 mrtvih i na stotine hiljada ranjenih i proteranih.

I, šta ćemo sada? Da li se tamo neko smeje?

Zapad bi ih rado i brzo, po mogućnosti odmah, hteo videti kao modernu naciju. Oni to za sada nisu, a put do tamo ih vodi samo ako se ujedine sa Albanijom. Inače će ostati narod. A narodi su nepredvidivi. Nacije manje.

Nakon svega što je bilo, ostaje irelevantno da li na Balkanu žive narodi ili nacije. Najvažnije je da zbog te razlike više niko ne umire.

(Telegraf.rs / Izvor: RTS)