Srpska rampa za makedonski paradajz?
- Pošiljke su prijavljene fitosanitarnoj inspekciji Ministarstva poljoprivrede, a redovni pregledi su sprovedeni u skladu sa Zakonom o zdravlju bilja i Zakonom o bezbednosti hrane. Posle provere, paradajz je pušten u našu zemlju - saopšteno je u Ministarstvu
Makedonski proizvođači paradajza optužili su državu Srbiju da je zabranila uvoz ovog proizvoda, ali su u Ministarstvu poljoprivrede Vlade Srbije demantovali ovu informaciju i istakli da se radi o samo jednom slučaju.
Kako je rečeno u ministarstvu, spekulacije da se radi o kontramerama nisu tačne.
- Pošiljke su prijavljene fitosanitarnoj inspekciji Ministarstva poljoprivrede, a redovni pregledi su sprovedeni u skladu sa Zakonom o zdravlju bilja i Zakonom o bezbednosti hrane. Posle provere, paradajz je pušten u našu zemlju - saopšteno je u ministarstvu.
Da bi moglo da bude zabrane uvoza slutilo se nakon najave Vlade da će recipročno odgovoriti Makedoniji na ograničenje izvoza brašna i pšenice i razmotriti ograničenje uvoza makedonskih vina i paradajza.
- Tačno je, određena količina paradajza je vraćena. Oni uopšte nisu stigli u Srbiju. Kao izgovor se navodi velika cena , mislim da se radi za oko 300 do 500 tona paradajza. Oni su došli u Strumicu da otkupe paradajz, a sad kad su došli ovde rekli su da cena ne odgovara - izjavio je jedan od makedonskih proizvođača paradajza za lokalne medije.
Podsetimo, Vlada Makedonije donela je zvaničnu odluku da uvoz pšenice i brašna veže za kupovinu domaće pšenice i brašna. Srpski mlinari i pekari tražili su zatim pomoć nadležnih.
Oglasio se i sekretar Udruženja poljoprivrede Privredne komore Vojvodine Đorđe Bugarin, koji je izjavio da Srbija treba odlučno da reaguje i "pokaže Makedoncima zube" po pitanju ograničavanja izvoza srpske pšenice i brašna u tu zemlju.
(Telegraf.rs / Izvor: Tanjug / B92)