TEMA TELEGRAFA: Zašto već 10 godina nema sanacije Narodnog muzeja (FOTO)

Sređivanje krova počeće do kraja godine, a 130 miliona dinara, koliko je obećano za ovu godinu, biće izdvojeno bez odlaganja, kažu u Ministarstvu kulture, koje kraj radova najavljuje za 2016. godinu

Najavljivana rekonstrukcija Narodnog muzeja već deset godina ne pokreće se s mrtve tačke, a jedino što je garnituri političara, koji su se u međuvremenu izmenjali, pošlo za rukom bilo je da muzej zatvore za javnost.

Uz opravdanje da će rekonstrukcija jednog dana ipak početi, 2003. godine postavljene su skele, i to za 3,5 miliona dinara (prihodovanih iz kase Ministarstva kulture). Od tog trenutka do danas potrošeno je više od 225 miliona dinara, a ništa nije urađeno.

Da su se vremenom svi pomirili s postojećom situacijom najbolje pokazuje činjenica da su zaposleni u ovoj instituciji u "rok službe" uvrstili i jurnjavu po zgradi s kofama, kako bi zaštitili eksponate od kiše i snega.

Da li je zaista bilo neophodno toliko vremena da se sa rekonstrukcije pređe na ideju sanacije? I kome se više isplaćivalo da baca pare na konkurse i ideje rekonstrukcije nego da zasuče rukave, samo su neka od pitanja, na koja niko nije rad da da odgovor.

Zanemarivanje nacionalnog blaga, koje “čami” po depoima, umesto da bude dostupno javnosti, već je dovelo do toga da se turisti po dolasku u Beograd pitaju kako i gde da upoznaju istoriju i kulturu srpskog naroda, ako ne u Narodnom muzeju.

Možda zanimanje za kulturu u opštoj nemaštini izgleda nebitno, no svakako nijednog trenutka ne treba smetnuti s uma da je zanemarivanje kulture jednosmerni put ka gubitku identiteta. A, o tome će se, valjda, kao i o svemu ovde misliti "sutra".

(Katarina Vuković)