REBALANS BUDŽETA: Rashodi smanjeni, opozicija protiv

Skupštinski Odbor za finansije, repulički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava podržao je predlog rebalansa budžeta za 2013. godinu, koji je predložila Vlada Srbije

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je da će rebalansom budžeta za 2013. godinu rashodi biti smanjeni za 36 milijardi dinara, dok su opozicione stranke istakle da neće podržati predloženi rebalans jer je, prema njihovoj oceni, iznuđen i bezidejan, a budžet - nepopravljiv.

Skupštinski Odbor za finansije, repulički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava podržao je predlog rebalansa budžeta za 2013. godinu, koji je predložila Vlada Srbije.

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović ocenio je da reforme koje predlaže vlada imaju značajne efekte na deficit i javni dug, kao i na efikasnost privrede, ali i upozorio istovremeno da bi deficit u budžetu mogao biti veći nego što je planirano.

Petrović je na sednici tog odbora istakao da je dobro što se išlo na rezanje rashoda, a ne na povećanje poreza, jer za to, kako je naveo, prostora više nema.

Obrazlažući Predlog zakona o rebalansu budžeta za 2013. godinu pred poslanicima Skupštine Srbije, Dinkić je ocenio da Vlada Srbije vodi ekonomsku politiku u situaciji neizvesnosti u čitavoj svetskoj ekonomiji, zbog čega je morala da donese paket mera za stabilizaciju državnog budžeta i restruktuiranje društvenih preduzeća, pri čemu je rebalans budžeta samo jedna od mera.

Lider LDP-a, Čedomir Jovanović, ocenio je danas da predloženi rebalans budžeta za ovu godinu ne prolazi test realnog političkog koncepta, u kome svaka stranka priprema "ekonomsku municiju" za izbornu kampanju.

Navodeći da je rok predloženog rebalansa 90 dana, Jovanović je rekao da je svaki kabinet stranačkih lidera u vladajućoj koaliciji podigao svoje troškove.

Poslanik Socijaldemokratske partije Srbije, Ivan Bauer, izjavio je da će ta poslanička grupa podržati predlog rebalansa budžeta i prateće mere, jer ih smatra iznuđenim odgovorom na nepredviđena dešavanja na prihodnoj strani budžeta.

On je istakao da je neravnoteži budžeta doprinela teško predvidiva promena makroekonomskog okruženja i nepredviđena poreska nedisciplina, kao i previše optimistično prognoziranje prihodne strane budžeta.

Poslanik PUPS, Momo Čolaković, izjavio je da postoje tri razloga zbog kojih će ta poslanička grupa podržati predlog rebalansa budžeta i prateće zakone - oporavak privrede, uvođenje reda u prihodnoj strani i odluke da se ne zamrzavaju plate i penziije.

PUPS će podržati sve predložene zakone, a posebno izmene i dopune Zakona o penizionom i invalidskom osiguranju, naglasio je Čolaković.

Predlog rebalansa budžeta je izraz socijalno odgovorne i izbalansirane politike, a nastojanje Vlade Srbije da se obračuna sa utajom poreza i sivom ekonomijom razlozi su zbog kojih će posalnička grupa SPS glasati - za, izjavio je socijalista Zoran Kasalović.

(Telegraf.rs / Tanjug)