NAJVEĆI GRAĐEVINSKI PODUHVAT U SRBIJI: Nove tehnologije u izgradnji socijalnih stanova

Republička agencija za stanovanje pokrenula je projekat izgradnje 10.000 kvadratnih metara stambenog prostora socijalnih stanova u sedam gradova u Srbiji. Nove tehnologije doprineće kvalitetu izgradnje

Izgradnja socijalno-neprofitnih stanova prerasla je u najveći građevinski poduhvat u Srbiji u poslednjih nekoliko decenija, a Republička agencija za stanovanje pokrenula je projekat izgradnje 10.000 kvadratnih metara stambenog prostora socijalnih stanova u sedam gradova u Srbiji - Kragujevcu, Kikindi, Nišu, Zrenjaninu, Kraljevu, Pančevu i Čačku.

Od jula počinje i izbor izvođača radova za još 1.700 stanova koji će se graditi u Pirotu, Smederevu, Užicu, Kragujevcu, Novom Sadu i Vrnjačkoj Banji.

Olakšavajuća okolnost za podizanje tih stanova su i nove tehnologije gradnje na domaćem tržištu, poput projekta "Kvatro kuća" (Quattro kuća) koji je premijerno na našem tržištu nedavno predstavila jedna domaća kompanija.

Nove tehnologije i kvalitetnija gradnja doprineće i poboljšanju kvaliteta socijalnih - neprofitnih stanova, a najčešći su problemi s instalacijama, popucalim zidovima, odlepljenim pločicama, podignutim parketom i liftovima koji nisu u funkciji.

O tome se posebno mora voditi računa, jer su učestale žalbe vlasnika čak i u novoizgrađenim naseljima "Stepa Stepanović na Voždovcu u Beogradu i naselju Doktor Ivan Ribar u Novom Beogradu, u kome je Agencija za investicije i stanovanje Grada Beograda otvorila posebnu kancelariju da bi rešila probleme vlasnika ovih stanova.

Autor ovog sistema i predsednik kompanije "Kvatro hauzis" (Quattro Houses) Jovan Nikolić rekao je Tanjugu da socijalno neprofitni stanovi po kvalitetu ne bi trebalo da budu lošiji od drugih i da bi posebnu pažnju u ovakvim objektima trebalo posvetiti uštedi energije.

- Uštedom energije do 80 odsto, koliko obezbeđuje ovaj sistem, računi za grejanje mogli bi da budu i do pet puta manji, a i brzina gradnje je izuzetno značajna, pošto ovaj sistem zgradu od sedam spratova gradi za svega 90 dana po sistemu ''ključ u ruke'', što znači da uobičajeno kašnjenje, uz primenu ove tehnologije, nije moguće - rekao je Nikolić.

(Telegraf.rs / Tanjug)