MECI SA GOVORNICE: 85 godina od atentata u Skupštini Kraljevine SHS (FOTO)

Jedno je sigurno: Puniša Račić pucao je tokom sednice Skupštine 20. juna 1928. godine i tada usmrtio Pavla Radića i Đuru Basaričeka, dok je Stjepan Radić umro nekoliko meseci kasnije. Pravi motivi pucnjave nikada nisu otkriveni, kao ni grob samog Račića

Jedan od najstrašnijih događaja u političkom životu naroda Balkana 20. veka - ako izuzmemo međusobne ratove - odigrao se na današnji dan, 20. juna 1928. godine, ni manje ni više nego u Skupštini Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Reč je o ubistvu i ranjavanju nekoliko narodnih poslanika iz Hrvatske u koje je pucao crnogorski poslanik Puniša Račić.

Kao i svaki strašan događaj, koji se suštinski sastoji iz nekoliko minuta, ili čak i sekundi pucnjave, ubistvo hrvatskih poslanika samo je komad velike slagalice: da bismo ga razumeli, moramo proučiti kontekst u kom se odigralo i shvatiti posledice koje je imalo.

"KOLIKO KOŠTA TA VAŠA SRPSKA KRV?"

Ionako labavo jugoslovenstvo Kraljevine, koja je živela od 1. decembra 1918. do 3. oktobra 1929 - kada je postala još "jugoslovenskija" - krajem treće decenije 20. veka pretilo je da bude uništeno. U samom parlamentu Kraljevine 1928. godine bilo je oštrih sukoba koji su prevazili demokratska politička suprotstavljanja mišljenja, i sve češće se završavali uvredama, pretnjama i psovkama.

Nekoliko meseci kasnije nastala je Kraljevina Jugoslavija.

SMRT PUNIŠE RAČIĆA

Nakon odsluženih trinaest godina zatvorske kazne, Račić je pušten na slobodu 27. marta 1941. godine, u toku državnog udara. Kada su zemlju okupirali Nemci, Račić je živeo mirno i uspeo čak i da stekne neka privatna dobra.

Međutim, u vreme oslobađanja Beograda, na vrata porodice Račić 16. oktobra 1944. godine došla su dva naoružana partizana, pripadnika 21. srpske divizije Miloja Milojevića. Nije poznato ni kada je ni kako Račić ubijen.

(M. S.)