SAD i EU traže podatke o bosanskim mudžahedinima u Siriji!
Diplomate su od direktora policijskih i bezbednosnih agencija BiH zatražile precizne podatke o dobrovoljcima protiv kojih bi preduzeli "adekvatne mere"
Predstavnici ambasade SAD i nekoliko diplomata iz zemalja EU održali su u poslednjih dvadesetak dana seriju sastanaka s direktorima policijskih i bezbednosnih agencija BiH, zatraživši precizne podatke o dobrovoljcima koji su u Siriji ratovali ili još uvek ratuju kako bi protiv njih preduzeli “adekvatne mere”, piše splitska “Slobodna Dalmacija”.
Iako, kako se navodi, nisu objasnili šta konkretno podrazumevaju "adekvatne mere“, gotovo je izvesno da će svim ratnicima po povratku iz Sirije biti zabranjeno putovanje u države Evropske unije i SAD.
U razgovorima sa čelnicima policijskih i obaveštajnih agencija diplomate su, naime, bez previše okolišanja izrazile bojazan da bi bosanski mudžahedini, tokom boravka na sirijskim ratištima, mogli od Al Kaide da dobiju naređenja koja se odnose na terorističke akcije u njihovim državama, budući da kao državljani BiH mogu slobodno, bez viza, putovati u zemlje EU.
Da je posredi ozbiljan bezbednosni problem, potvrđuje i činjenica da su predstavnici ambasada SAD u Sarajevu i njihove zapadnoevropske kolege, osim generalija bosanskih dobrovoljaca, tražili i podatke o članovima njihovih porodica i bliskim prijateljima, navodi list.
Podseća se da je sarajevski nedeljnik "Slobodna Bosna" pre dvadesetak dana prvi objavio imena svih domaćih mudžahedina koji su u organizaciji dvojice vehabijskih vođa, Nusreta Imamovića iz Gornje Maoče i Dževada Gološa iz Mostara, iz Sarajeva, preko Turske, otišli na sirijska ratišta.
List piše da je u međuvremenu dobio nove informacije o njihovim ratnim pohodima koji su, u slučaju Muaza Šabića, okončani tragično.
Šabić je, dodaje se, u džihad otišao sredinom marta, iz Gornje Maoče, gde ga je ispratio samoproglašeni šejh Nusret Imamović.
Pre polaska, od Imamovića je dobio tri hiljade maraka, što je, kako se posle pokazalo, novčani iznos koji se isplaćivao većini dobrovoljaca, od još uvek nepoznatih "donatora“.
Prvi je naturalizovani Bosanac Boutrif Ðamel, poreklom iz Alžira, koji se "proslavio“ 1995, u borbama oko Vozuće. Iako se protiv Ðamela proteklih godina vodila istraga zbog sumnje da je učestvovao u ratnim zločinima nad srpskim civilima, a posle i zbog kontakata s međunarodnim teroristima, nikada nije uhapšen, pa čak ni nakon što se našao na popisu osoba koje su smatrane pretnjom za nacionalnu bezbednost BiH. Ðamel je do odlaska u Siriju živeo u Zenici, a u novom mu se ratnom pohodu pridružio nekadašnji saborac iz odreda El Mudžahid Fikret Hadžić, koji je u rodnom Kaknju poznat kao nasilnik.
Treći ratni pripadnik jedinice El Mudžahid koji je prošle godine u više navrata kao instruktor boravio u Siriji je Kenan Bijedić iz Visokog. Prethodno je Bijedić, dok je još trajao rat u BiH, prošao specijalističku obuku u kampovima arapskih mudžahedina.
(Telegraf.rs)