KOZA NOSTRA: Mafija koja se pretvorila u akcionarsko društvo sa obrtom od 70 milijardi evra (FOTO) (VIDEO)

Na Siciliji se i dalje plaća reket - "pico", i dalje se dobar deo trgovaca, preduzetnika i drugih građana obraća lokalnim mafijaškim bosovima za dozvolu da bi se bavili sopstvenim poslom ili da bi rešili sporove, i dalje kroz veliki broj javnih nabavki pilotira Koza nostra

Već godinama se ne umire na ulicama Palerma u zasedama i postavljenim automobilima-bombama, nema spektakularnih zaplena tona kokaina ili heroina duž sicilijanske obale, nema sudija, tužilaca, karabinjera, policajaca kojima se preti ili su na meti atentata, nema ubijenih novinara koji su se drznuli da osvetle tamni mafijaški vilajet.

Priča o mafiji ili Koza nostri nije obična priča o kriminalnoj organizaciji. Već 140 godina se priča o mafiji, ali se uglavnom pričalo o mafijašima pojedincima, uz refren "da su kriminalci svuda, ne samo na Siciliji", čija je svrha bila da se ne prizna da je mafija organizacija, poseban vid kulturne, političke, religijske, ekonomske i kriminalne vlasti.

Dopisnik "Nedeljnika" iz Rima Željko Pantelić crta portret najtraženijeg i najopasnijeg mafijaša, Matea Mesine Denara, zvanog Dijabolik, i vodi nas kroz četiri faze razvojnog puta mafije - od saradnje sa CIA, širenja po čitavoj Italiji, ali i Evropi, preko ubistva čuvenog sudije Falkonea, do današnje situacije, objašnjavajući zašto će još mnogo vode proteći Mesinskim moreuzom pre nego što hobotnica ostane bez pipaka

Priča o mafiji neizostavno obuhvata i ulogu tajnih obaveštajnih službi, pogotovo američkih i italijanskih, masonskih upliva, koketiranja s politikom i obostranih usluga.

Bivši tužilac Direkcije antimafija Alfonso Zabela, koji je godinama vodio istrage i postupke protiv mafijaša, objašnjava zašto je mafija i dalje snažna, tvrdeći da danas mafija ne naplaćuje reket da bi se finansirala, već da bi potvrdila kontrolu teritorije i svoju snagu u očima stanovnika.

- Često se kaže da je mafija jaka jer održava jake veze sa politikom, preduzetnicima, bankarima, investitorima. Ja mislim da je istina potpuno obrnuta, i da mafija održava te kontakte jer je jaka, jer kontroliše teritoriju. Jedan političar ili preduzetnik nema interes da se stavi u ruke nekog mafijaša ako može da ostvari svoje ciljeve drugim putevima. Međutim, primoran je da održava odnose s mafijom jer samo ona može da mu garantuje broj glasova na izborima, ako se radi o političaru, ili ekonomsku ili drugu vrstu podrške, ako se radi o preduzetniku. Na taj način potpisuje blanko ugovor koji mafija može da naplati u svakom momentu i kojim mafija jača svoju poziciju u začaranom kriminalnom krugu - smatra Zabela.

Današnji mafijaši nemaju ništa zajedničko s nekadašnjim, koji su često predstavljani kao montanjari, ruralni, rigidni tipovi, polupismeni i surovi.

- Tokom brojnih godina u kojima smo vodili istrage protiv mafije, sudarili smo se s jednim zabrinjavajućim fenomenom. U dobro situiranim građanskim krugovima postoji želja za mafijom, koja je omogućila da se formira mafijaška buržoazija. Otkrili smo veliki broj preduzetnika, lekara, inženjera, ekonomista, računovođa, visokih činovnika... u dosluhu ili inkorporiranih u mafiju. Praktično nema nijednog sektora u kojem ne postoje osobe spremne da na ovaj ili onaj način sarađuju ili budu korisni mafiji - kaže bivši šef Direkcije antimafija Pjero Graso.

(D. Z. / Izvor: "Nedeljnik")