Opanci i šajkače iz Kine!
Srpski opanci, vlaški ili vojvođanski, ručno izrađeni koštaju 3.500 dinara, a Kinezi ih izrađuju po ceni od 1.200 dinara
Na domaćem tržištu sve je više suvenira proizvedenih u Kini, pokazuje istraživanje internet stranice "Suveniri Srbije". Niska cena zastava, magnetića, grbova, čak i narodne nošnje, pa i tradicionalih opanaka, ugrožava domaće proizvođače.
Serijska proizvodnja omogućava brzu produkciju, standardizovani kvalitet i nisku cenu, a Kinezi su poznati kao majstori kopiranja. Srpski opanci, bilo da su u pitanju vlaški ili vojvođanski, ručno izrađeni koštaju 3.500 dinara, a Kinezi ih izrađuju po ceni od 1.200 dinara.
Danas u Srbiji opančarski i tkački zanat gotovo da izumiru, proizvođači uglavnom nisu registrovani, a izrada je sezonska. Većinom se prodaju u lokalnim radnjama, galerijama, knjižarama, suvernirnicama, hotelima i šoping centrima.
Radmila Vukosavljević, primenjeni umetnik i vlasnik suvernirnice, kaže da u Srbiji nema mnogo proizvođača manufakture i narodne umetnosti.
- To je i razumljivo, budući da jedan ručno izrađen svadbarski peškir košta i do 12.000 dinara, a turisti, kojih ionako nema mnogo, troše sitan novac na suvenire. Trebalo bi više proizvoditi nosače zvuka, vezene kecelje, šajkače i jeftinije suvenire. Kada radimo veće narudžbine ručno rađenih suvenira, to je uglavnom za srpsku dijasporu - ističe Vukosavljevićeva.
U najtraženije suvenire spadaju proizvodi od keramike i metala, drveta, stakla i kože s nacionalnim motivima, a traženi su i proizvodi domaće kuhinje, nacionalni specijaliteti i upotrebni predmeti.
(Telegraf.rs)