Da li je Srbija pred bankrotom?
- Rizik od bankrota javnih finansija je veoma stvaran i realan - smatra član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov, dok ekonomista Miroslav Zdravkoić kaže da država nikako nije pred bankrotom s obzirom na to da na računima ima više od 260 milijardi dinara
Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov izjavio je da postoji stvaran rizik od bankrota javnih finansija u Srbiji, dok ekonomista Miroslav Zdravkoić kaže da država nikako nije pred bankrotom s obzirom da na računima ima više od 260 milijardi dinara i da može da servisira dugove.
Altiparmakov je, u emisiji "Stav Srbije" na TV Prva, rekao da je studija Međunarodnog monetarnog fonda sa podacima o tranzicionim zemljama u razvoju, od Drugog svetskog rata do sada, pokazala da je veći broj zemalja u razvoju čiji su dugovi, kao sada u Srbiji, dostigli 60 odsto bruto domaćeg proizvoda bankrotirao na ovaj ili onaj način, dok je mali broj njih uspeo da izbegne bankrot.
- Rizik od bankrota javnih finansija je veoma stvaran i realan - istakao je on i dodao da se problem u reformama javnih finansija akumulira posebno od 2006. godine, kao i u prethodnih 13 godina, jer se u tranziciji troši više nego što se proizvodi.
Srbija je, kako je rekao, od 2008. od najmanje zaduženih zemalja u regionu stigla na drugo mesto odmah posle Mađarske i taj trend će pre ili kasnije postati neizdrživ. On je naglasio da zbog svega toga potrošnja u društvu mora da se uskladiti sa tim problemom i opet zatražio zamrzavanje plata i penzija u javnom sektoru.
Glavni urednik portala Makroekonomija i ekonomista Miroslav Zdravković je, sa druge strane, ocenio da Srbija nije ni sada pred bankrotom, kao što nije bila ni prošle godine, kada je počela priča o tome. Zdravković je rekao da Srbija sa 260 milijardi na računima, u odnosu na ranijih 140, ima manji rizik od bankrota, kao i da sa tim novcem može da prevremeno vraća dugove i finansira deficit.
On je kazao da parola "Biće bankrot - povećajmo poreze" nije dobra i da je njegov stav suprotan, jer povećanje poreza znači pad privredne aktivnosti i "grčki scenario". Zdravković je ocenio da Ministarstvo finansija savršeno kontroliše javne finansije i da je tu "za čistu peticu".
(Telegraf.rs / Tanjug)