Da li se isplati studirati turizmologiju?
Srpskom turizmu su i te kako potrebni oni koji znaju, i turizam će vam se isplatiti samo ako svoje studiranje i obrazovanje shvatite ozbiljno
Odgovor na prvo pitanje iz naslova glasi: zavisi samo od vas! To i nije neka mudrost, ali da krenem nekim redom...
Sećam se dobro prve godine svojih studija, i prvog predavanja kod profesora Jovića. Pitao nas je: zašto ste upisali turizmologiju? Svi koji su odgovorili rekli su nešto tipa "pa zato što volim da putujem", "volim da upoznajem nove zemlje i kulture", "dobro mi idu jezici pa ću to lako povezati sa turizmom" i sl. Usledio je kiseli osmeh profesora i odgovorio im je da su pogrešili fakultet. Vrlo brzo sam shvatio i zašto...To je trenutak kada je već kasno da se bilo šta kaže, te zato ovaj tekst postavljam sada, pre nego što se maturanti i prijave na polaganje prijemnog ispita. Počeću od nekoliko zabluda koje vladaju u domaćoj turističkoj privredi.
Dakle, da li se studiranje turizma isplati?
Vredi, ali turizam morate shvatiti na potpuno drugačiji način. Dok studirate morate mnogo učiti ne samo na fakultetu, nego i sami. Morate znati šta želite, da odredite neki pravac u turizmu kojim želite ići i tu da se usavršavate. Internet vam sve čini dostupnim, pratite trendove u svetu i dešavanja iz te oblasti koju odaberete. Naučite stvari koje ćete znati samo vi i koje će vas izdvojiti iz one mase turističkih "stručnjaka" koja dođe na zavod za zapošljavanje svake godine. Ako ste isti kao i ostali, onda niste ni bolji od drugih.
Znači, učenje, usavršavanje, i opet učenje. Kada završite fakultet, tek ste na početku tog procesa. Ja, lično, danas učim bar tri puta više nego dok sam bio na studijama, a i dok sam studirao gotovo svakodnevno sam na internetu čitao bar po 20 strana strane stručne literature. Fakultet će vam tako dati odličnu osnovu a vi ćete daljim učenjem i napredovanjem sebi kreirati nove prilike, i videćete mnogo dalje od onih koji su ostali u onoj masi. Kada posla ne bude bilo, vi ćete ga i sami pokrenuti. Najbitnije je da procenite koja se znanja traže i koja će se tražiti i idite u tom smeru. Na taj način, nećete biti zamenljivi već traženi!
Srpskom turizmu su i te kako potrebni oni koji znaju, i turizam će vam se isplatiti samo ako svoje studiranje i obrazovanje shvatite dosta ozbiljno. To ne znači da ćete završiti posao ako imate desetke na fakultetu. Ne, te ocene ne znače apsolutno ništa, gledajte da nešto naučite, i uvek kada nešto učite zapitajte se – a kako i u kojoj situaciji bih ovo mogao da primenim u praksi? Verujte, skoro sve se može primeniti u praksi, ali moraš dobro to razumeti u teoriji. Ako imate takav pristup, onda vredi da upišete turizam, a šanse da napredujete u svojoj profesiji su gotovo beskonačne.
(Telegraf.rs / Izvor: Turizam i putovanja / Autor: Milan Stojković)