Zbog masakra priveden pripadnik Žandarmerije!

Po odobrenju tužioca za ratne zločine, zbog osnovane sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva u masakru Albanaca u Ljubeniću, dvojici osumnjičenih, od kojih je jedan pripadnik Žandarmerije, određeno zadržavanje do 48 sati

Po odobrenju tužioca za ratne zločine, zbog osnovane sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva u selu Ljubenić tokom aprila i maja 1999. godine, dvojici osumnjičenih, od kojih je jedan aktivni pripadnik Žandarmerije, određeno je policijsko zadržavanje do 48 sati.

Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu saopštilo je da se uhapšeni terete da su, zajedno sa još trojicom osumnjičenih, "izvršili ratni zločin nad najmanje 65 civila" u kosovskom selu Ljubenić, koje su srpske paravojne formacije napale u aprilu 1999. godine.

Na teret K.V. i P.L. se stavljaju i "prve deportacije i prebacivanje posmrtnih ostataka iz sela Ljubenić u policijski centar za obuku u Batajnici", gde su 2001. godine u masovnoj grobnici otkrivena tela 750 osoba sa Kosova.

Jedan od uhapšenih osumnjičenika pripadnik je Žandarmerije, dok o drugom za sada nema podataka.

Napad na selo Ljubenić srpska paravojna formacija "Šakali", koja je delovala pod zaštitom Vojske Jugoslavije (VJ), izvela je 1. aprila 1999. godine, u jeku sukoba između srpskih snaga bezbednosti i Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).

Trinaestorica bivših pripadnika "Šakala" optužena su za ubistva najmanje 100 Albanaca počinjena od aprila do juna 1999. godine u četiri sela na Kosovu – Ljubenić, Ćuška, Pavlan, Zahač.

Ključni svedok Tužilaštva Zoran Rašković, pripadnik "Šakala" tokom rata na Kosovu, dao je 22. aprila pred Specijalnim sudom u Beogradu živopisan iskaz o svirepim ubistvima koje je počinila jedinica.

- U Ljubenić smo ušli rano izjutra - izjavio je Rašković.

- Bila je to uobičajena vojna akcija – ušli smo u selo, naterali žitelje da napuste svoje kuće i okupe se u centru sela, kod džamije", kazao je on.

Masakri u Ljubeniću označavaju niz masovnih ubistava kosovskih Albanaca u selu Ljubenić, južno od Peći, tokom rata na Kosovu 1998-1999. godine.

(D. Z. / BIRN))