Kafić donosi pare, a ne fabrika

Profit je moguće ostvariti držanjem tezge na pijaci, ulaganjem u restorane, kafiće, kozmetičke i frizerske salone

Male trgovine, pekare i proizvodnja nisu više delatnosti u kojima može da se zaradi novac, piše "Blic".

Više od 1.000 takvih preduzetnika je od Nove godine izašlo iz posla. Ako je suditi po broju otvorenih radnji, profit je moguće ostvariti držanjem tezge na pijaci, ulaganjem u restorane, kafiće, kozmetičke i frizerske salone...

Prema podacima Agencije za privredne registre, u 2012. je otvoreno 1.357 a zatvoreno 2.156 malih trgovinskih radnji koje prodaju hranu i piće. Kad se podvuče crta, oko 800 njih nestalo je s tržišta.

Ni pekare nisu isplativ posao. Zbog visokih troškova poslovanja, Velo Mandžić morao je da prebaci pekaru na drugu lokacijui.

- Kad neko vidi da je u pekari gužva, misli da se tu zarađuje, ali to nije tačno. Recimo, da se u prosečnoj pekari dnevno 10 puta napravi gužva, a to je oko 200 ljudi. I ako svi kupe proizvod od 50 dinara, pekar ima 10.000 pazara. S tim novcem, ni najmanja radnja ne može da pokrije troškove. Učešće repromaterijala u prometu je 60 odsto, a gde su struja i doprinosi za radnika -  priča Mandžić i dodaje da se pekara isplati samo onima koji su na dobrim lokacijama.

Zvonko Obradović, direktor APR-a, kaže da statistika, ipak, ohrabruje. Od januara do aprila ove godine osnovano je za 23 odsto više preduzetnika u odnosu na isti period 2012. Ipak, u prvom kvartalu je za 26 odsto manje preduzetnika u odnosu na 2008, godinu pre krize.

(Telegraf.rs/ Izvor: Blic)