Đukić Dejanović: Priča o insulinu spin
Ministarka izjavila da je protiv užičke bolnice podneta prekršajna prijava nakon što se pojavila bolnička bakterija klostridija, a da će se, kada se završi spoljni nadzor, znati da li će biti elemenata i za više od toga i oduzimanja licenci
Slavica Đukić Dejanović kaže da je priča oko nestašice insulina spinovana, dok Dušan Milisavljević kaže da se radi o pritisku koji se "lomi" preko leđa građana.
- Treba da se rešava problem, a ne da se veštački izmišlja - navela je ministarka zdravlja u "Utisku nedelje" na B 92..
Ona navodi da će apoteke sutra potpisivati ugovore, zahvaljujući kojima će insulin da se nađe na rafovima do kraja nedelje.
- Nije ga bilo zato što su javne nabavke problem nekih apoteka, njima je problem da poštuju zakon. Obratila sam se Gradu Beogradu i želela da zajedno rešavamo problem, i mi smo imali razgovor sa apotekama, i pomogli im da urade postupak koji je neophodan. Apoteka mora da bude snabdevena. Sve druge stvari su sekundarne - rekla je Đukić Dejanović.
Ona dodaje da insulinu u državnim apotekama neće biti "još koji dan".
Ona je izjavila da je protiv užičke bolnice podneta prekršajna prijava nakon što se pojavila bolnička bakterija klostridija, a da će se, kada se završi spoljni nadzor, znati da li će biti elemenata i za više od toga i oduzimanja licenci.
Ðukić Dejanović je navela da je prekršajna prijava podneta, jer se u ovoj ustanovi nisu pridržavali striktno predloženih epidemijskih mera.
- Ako bi se ustanovilo da su zdravstveni radnici činjenjem ili nečinjenjem uzrokovali neželjene posledice po zdravlje pacijenata, onda je sigurno da ću kao ministar morati da reagujem - navela je ona.
Ministarka je ukazala da nakon završenog spoljnog i unutrašnjeg nadzora niko neće biti aboliran.
Dušan Milisavljević, predsednik Odbora za zdravlje u Skupštini Srbije, veruje da se radi o greški republičke vlade.
- Ministarka priča o insulinu, nije samo to problem. Više od 70 lekova ne možete naći u apotekama. Problem je nastao uštedama, obećanjima, dugo najavljenim centralizovanim nabavkama, i to je skupštinska većina izglasala krajem godine. Kada je trebalo da se krene sa primenom...kažem vam da su shvatili da to ne ide tako i da moraju da promene uredbom vlade - kaže Milisavljević.
- Sve druge apotekarske ustanove imaju lekove, a za Beograd je problem. Nisu se snašle, već dve ili tri godine - kaže Slavica Đukić Dejanović i dodaje da se radi o tome da su oni želeli da nabavljaju lekove kroz sopstvene hitne postupke.
(Telegraf.rs / Izvor: B92)