DAN BORBE PROTIV HOMOFOBIJE: Posetite tribine, izložble ili piknik
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije u svetu se proslavlja od 1990. godine kada je Svetska zdravstvena organizacija skinula homoseksualnost sa liste bolesti
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije - 17. maj u Srbiji će biti obeležen nizom manifestacija, kako bi se skrenula pažnja na tu, još uvek prisutnu, pojavu u srpskom društvu.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije (IDAHO - The International Day Against Homophobia and Transphobia) u svetu se proslavlja od 1990. godine kada je Svetska zdravstvena organizacija skinula homoseksualnost sa liste bolesti.
Tim povodom će, kako je najavila Gej strejt alijansa, biti organizovana prezentacija godišnjeg Izveštaja o stanju ljudskih prava lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih osoba u Srbiji za 2012. godinu. Iz GSA su najavili da će o urađenom u 2012. godini i glavnim tačkama Izveštaja govoriti poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, zaštitnik građana Saša Janković i zamenica šefa misije OEBS u Srbiji Pola Tide.
Povodom 17. maja, u Kulturnom centru "Grad" biće organizovana diskusija "IDAHO talks", u kojoj će učestvovati predstavnici organizacija, medija i institucija koji su kroz dosadašnji rad i profesionalni i lični angažman dali ključan doprinos napretku ljudskih prava i sloboda i razvoju kulturne scene u Srbiji.
Takođe, biće organizovana dodela prve nagrade "DUGA" koja se dodeljuje za doprinos borbi protiv homofobije i transfobije i zaštiti i unapređenju ljudskih prava LGBT osoba u Srbiji, koju je ustanovila GSA i koja će i ubuduće biti dodeljivana svakog 17. maja.
Organizacije za LGBT prava će na Studentskom trgu organizovati i akciju "Šareni piknik", tokom koje će građani moći da razgovaraju sa LGBT aktivistima i učestvuju u kvizu, a biće deljen i promotivni materijali i drugi prigodni pokloni.
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović smatra da je stanje u Srbiji, kada je u pitanju homofobija, bolje nego prethodnih godina. Ona je istakla da je homofobija rasprostranjena u svim grupacijama, ali da zabrinjava podatak da su to najčešće mladi.
Zaštitnik građana Saša Janković sutra će, u svom sedištu, razviti LGBT simbol - zastavu duginih boja.
Uoči tog dana, Janković je poručio da su seksualna orijentacija i rodni identitet lična stvar, ali da se zaštita prava na različitost tiče svih.
Kako je istakao, zaposleni u organima javne vlasti - obrazovanju, policiji, zdravstvu, socijalnoj zaštiti i svuda gde se odlučuje o pravima građana, posebno imaju obavezu da razumeju probleme i štite prava onih koji su na udaru homofobije i netolerancije.
(Telegraf.rs / Tanjug)