Koliko vam para treba za smeštaj i hranu na moru
Smeštaj je najjeftiniji u Crnoj Gori, a hrana u Bugarskoj. Ukoliko putujete u Grčku, najmanje para ćete potrošiti ako se budete snabdevali u hipermarketima
Leto se bliži, a s njim i vreme godišnjih odmora. Za sve one koji će na letovanje krenuti u "sopstvenoj režiji", a ne preko agencija, Telegraf istražuje koliki budžet bi trebalo da pripreme.
GRČKA
Najpopularnija turistička destinacija među Srbima već godinama je Grčka, a prema nekim istraživanjima ove godine će tamo letovati čak 60 odsto naših turista. Pored lepog mora i sličnog mentaliteta, mnogi se za ovu destinaciju odlučuju zbog pristupačnih cena.
Tako na primer, bez posredovanja agencije, sobu možete iznajmiti već za 7 evra za noć. Što se tiče udobnosti na plaži, suncobrani i ležaljke na grčkom primorju najčešće se ne iznajmljuju posebno, već je dovoljno da naručite piće i time dobijate pravo da suncobran i ležaljku koje koristite tokom celog dana. Piće ćete u tom slučaju platiti (kafa, sok, pivo) oko 3 evra. Ukoliko vam je to skupo, na početku letovanja možete kupiti asure koje staju 2,5 evra i suncobran za 5 evra. Dušek za vodu, u zavisnosti od modela, košta od 3 do 12 evra.
Što se tiče ishrane, kada dođete u letovalište, prvo pažljivo obiđite markete jer se dešava da se cene istih proizvoda razlikuju i za 30 odsto. Peciva i mlečni proizvodi su skuplji nego u Srbiji. Najviše se isplati da hranu kupujete u velikim hipermarketima koji se nalaze u skoro svakom poznatom letovalištu. Hleb će vas tu koštati do 1 evra, litar mleka 1,5 evro, pakovanje od 6 jaja oko 1, 2 evra, kilogram kačkavalja može se naći i za 10 evra, koliko staje i kilogram šunke.
Za Bugarsku su karakteristične niske cene hrane i pića kako u marketima, tako i u kafićima i restoranima.
Tako se pivo u kafićima može popiti za 1 lev, koliko staje i kafa. Četvoročlana porodica može da ruča u restoranu već za 20 leva. Parče pice na plaži staje od 4 do 7 leva, dok čuveni bugarski ćevap košta 3 leva.
(M. B.)