Prljavština, nehigijena i neažurnost lekara uzrok epidemije smrtonosne bakterije u Užicu!
Faktori koji utiču na prenošenje i pojavu epidemija u bolnicama su stepen kontaminacije bolničke sredine, kao i neadekvatna higijena ruku osoblja i pacijenata - kaže dr Miloš Korać sa Klinike za infektivne i tropske bolesti
U užičkoj bolnici očigledno nisu reagovali na vreme kada se pojavila epidemija izazvana bakterijom klostridijum dificile, od koje je preminulo dvoje pacijenata. Iako bakterije ima u velikom broju u bolnicama, ona se masovno prenosi zbog nehigijenskih uslova i prljavih ruku, objašnjava dr Miloš Korać sa Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS.
Dr Korać, inače načelnik gastroenterologije, ističe da su se infektolozi trudili da prikažu opasnost od bakterije klostridijumu dificile, ali da do sada se nije pričalo niti se iko obazirao na to.
- Faktori koji utiču na prenošenje i pojavu epidemija u bolnicama su stepen kontaminacije bolničke sredine, kao i neadekvatna higijena ruku osoblja i pacijenata. Međutim, udela ima i u sposobnost bakterije da u obliku spore preživljava više meseci, kao i njena otpornost na sredstva za dezinfekciju. Budući da infekcija ovom bakterijom ima veliki značaj zbog visokog procenta umiranja, naročito starijih, svaki oboleli odmah treba da se izoluje, a da se bolesničke sobe temeljno očiste i dezinfekuju - tvrdi dr Korać.
Dr Dragan Ilić, direktor "Batuta", koji je juče posetio Užice, kaže da svaki smrtni ishod u vreme epidemije može se povezati s epidemijom, a da se može proveriti obdukcijom.
Užičku bolnicu obišla je i ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović i konstatovala da se sve mere u skladu sa suzbijanjem epidemije uredno sprovode. Ona je ukazala da su intrahospitalne infekcije prisutne i sa smrtnim ishodom, ali i da postoje okolnosti na koje zdravstveni radnici ne mogu da utiču.
Ministarka je rekla da će se uskoro znati da li je bilo propusta u užičkoj bolnici i da niko neće biti aboliran od odgovornosti.
(Telegraf.rs / Izvor: Blic)