Bazilika iz 4. veka pronađena u okolini Rače
- Možemo govoriti da se u Orašcu nalazi jedna kasnoantička i ranovizantijska bazilika, čija arhitektura ukazuje na to da je bila episkopska - kaže arheolog Narodnog muzeja Užice Ljiljana Mandić
U godini proslave 1.700 godina Milanskog edikta i bajinobaštanski kraj može se pohvaliti izuzetnim arheološkim nalazištima poput bazilike iz 4. veka, koja je pronađena u okolini manastira Rača.
- Možemo govoriti da se u Orašcu nalazi jedna kasnoantička i ranovizantijska bazilika, čija arhitektura ukazuje na to da je bila episkopska - rekla je arheolog Narodnog muzeja Užice Ljiljana Mandić.
Arheolozi su otkopali i konzervirali centralni i severni deo bazilike sa zidovima visine pola metra, s očuvanim podom i živopisom.
- Utvrđeno je, takođe, da je crkva stradala u požaru, ali je uprkos tome dobro sačuvana. Po legendi, posvećena je presvetoj Bogorodici - kaže Mandićeva.
Predanja o ovom mestu bila su vodilja za užičke arheologe, a u tome im je pomogao meštanin Blagojica Ristić, samouki istoričar bajinobaštanskog kraja.
- Sećam se da su 1953. godine, usled obilnih kiša u okolini manastira Rača, otkriveni temelji crkve. Ljudi su došli da se tu mole, da bi kasnije voda ponovo zatrpala temelje - objašnjava Ristić u izjavi za Tanjug.
Posle 50 godina, zahvaljujući Ristićevim predanjima iz Nacionalnog parka "Tara", obavestili su Narodni muzej u Užicu o tome, i tako su 2003. godine počela iskopavanja na ovom lokalitetu.
- Od Bajine Bašte do Kaluđerskih bara na Tari, na potezu od pet kilometara diž toka reke Rače, bilo je sedam oltara, od kojih su još tri neotkrivena - tvrdi Ristić.
Posle 2003. godine radovi su bili više godina u prekidu, zbog nedostatka sredstava, da bi nedavno bili nastavljeni.
U ovom trenutku nalazište je konzervirano, a po rečima Ljiljane Mandić, predstoji istraživanje priprate i južnog dela crkve, koji će definisati i okruženje ovog objekta.
(Telegraf.rs / Tanjug)