BAJATOVIĆ: Novi model vodi Srbijagas u stečaj

- Srbijagas nema nikakvu šansu da preživi uz predloženi plan Ministarstva - rekao je generalni direktor kompanije i dodao da je plan Ministarstva na prvi pogled sličan planu restrukturiranja na kojem se u preduzeću radi već dve godine, ali da su postavljeni rokovi nerealni

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da model restrukturiranja tog javnog preduzeća, koji je predložilo Ministarstvo energetike, vodi Srbijagas u stečaj a posledice mogu biti i špekulacije na tržištu.

On je, na konferenciji za novinare u pres centru Tanjuga,  rekao da Srbijagas na kraju vladinog modela postaje akcionarsko društvo, pa je "cilj tog modela stečaj tog javnog preduzeća, po Zakonu o privrednim društvima".

- Srbijagas nema nikakvu šansu da preživi uz predloženi plan Ministarstva - rekao je Bajatović i dodao da je plan Ministarstva na prvi pogled sličan planu restrukturiranja na kojem se u preduzeću radi već dve godine, ali da su postavljeni rokovi nerealni.

Bajatović je kao primer naveo fazu dva koja predviđa izdvajanje transportnog sistema do kraja godine, istakavši da je razdvajanje u drugim zemljama centralne i istočne Evrope trajalo 12 do 18 meseci.

U pojedinim zemljama, kao što su Francuska i Finska, to razdvajanje je trajalo čak 10 godina, dodao je Bajatović.

- Bojim se da ćemo na taj način otvoriti i špekulativni model na tržištu, imajući u vidu primere drugih zemalja u tranziciji koje su prvo rasturale, pa posle skupljale - kazao je Bajatović.

On je upozorio da bi sprovođenje restrukturiranja po planu Ministarstva energetike moglo da stvori niz pravnih i političkih problema u realizaciji projekta gasovoda Južni tok.

- Po tom planu, u sve poslove Srbijagasa uvodi se tutorstvo Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), a to podrazumeva i određene političke uslove. Neki od tih uslova bi mogli potencijalno da ugroze Južni tok - naveo je Bajatović, i dodao da nije siguran da će ruski partner Gasprom rado gledati na te uslove.

Prema njegovim rečima, ruske banke u ovom momentu u celini žele da finansiraju projekat Južni tok, što znači da su preuzele i najveći rizik, i da to ne sme da se dovede u pitanje.

(Telegraf.rs / Tanjug)