VUČEVIĆ: Novi Sad je finansijski stabilan, javna preduzeća loše stoje

- Neki direktori su shvatili da ta pozicija znači imati vozača, sekretaricu, napraviti novu sistematizaciju i od dva po podne biti u nekoj kafani - poručio je gradonačelnik Novog Sada

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević izjavio je da je grad finansijski stabilan i da je punjenje gradskog budžeta dobro, ali da je finansijska situacija u gradskim javno-komunalnim preduzećima loša i da se ona nalaze u izuzetno teškom stanju.

Vučević je rekao da je u četvrtak pre podne Gradu vraćeno milijardu i po dinara, koje su bile zarobljene u Razvojnoj banci Vojvodine, zahvaljujući naporima gradske administracije i, kako je naglasio, uz veliku pomoć Vlade Srbije i Poštanske štedionice, koja je preuzela Razvojnu banku Vojvodine.

- Naši prethodnici su govorili da mi dolazimo da otmemo, a mi ne da nismo ništa oteli, nego smo povećali količinu novca u gradskoj kasi i Grad danas ima skoro milijardu dinara više od onog što nam je gospodin Igor Pavličić predao pre sedam meseci, pri tome ne računam ovih 1,5 milijardi, koje smo vratili iz RBV i koje su bile samo na papiru, ali nisu postojale u fakticitetu na raspolaganju Gradu - kazao je Vučević.

Od investicionih programa on je istakao i pokretanje postupka izrade kanalizacione mreze u Stepanovićevu, u Kisaču, u delu Veternika južno od Novosadskog puta, na Adicama, te asfaltiranje ulica na Sajlovu, završetak izgradnje vrtića u Radničkoj ulici, uz napomenu da je reč o projektima koji će se realizovati u ovoj građevinskoj sezoni i za koje su već obezbeđena sredstva.

- Ponosni smo na činjenicu da za ono što radimo nismo pozajmili ni dinara i Grad i građane Novog Sada nismo zadužili ni za jedan jedini dinar i radimo tako da bude i jeftinije i kvalitetnije nego što je rađeno u prethodnom periodu - naglasio je Vučević.

Govoreći o sporu Grada sa ATP Vojvodina, Vučević je kazao da se Novi Sad nalazi u vrlo nezgodnoj situaciji jer je pravosnažno izgubljen sudski spor što, kako je rekao, otvara prostor za vođenje novih sudskih sporova, odnosno, otvara pitanje šta će Grad raditi sa tim Ugovorom.

- Nije samo pitanje da li ćemo morati da platimo više od 1,6 milijardi dinara, već šta ćemo sa Ugovorom. Realizacija tog Ugovora znači da zatvorimo postojeću međumesnu autobusku stanicu, koja je u vlasništvu gradskog saobraćajnog preduzeća, što znači da će GSP ostati, grubo računato, bez dva miliona evra prihoda na godišnjem nivou, i da usmerimo sav međumesni saobraćaj na autobusku stanicu ATP Vojvodine, koja trenutno nije u funkcionalnom stanju da to obavlja - kaže Vučević.

On je istakao da je dobro što je Republičko javno tužilaštvo prihvatilo inicijativu Grada za pokretanje zahteva za zaštitu zakonitosti kao vanrednog pravnog leka, što je, kako je rekao, jedan vid potvrde da su argumenti Grada, istaknuti u reviziji, prihvatljivi.

Vučević je naglasio da je aktuelna vlast u Gradu uložila velike napore na rešavanju problema sudskog spora sa ATP Vojvodinom, da je o tome raspravljala i Skupština Grada, da je vođena javna debata, osnovana i stručna komisija koja je proučila ceo slučaj, a da iz opozicije konstantno stižu optužbe da on lično i gradska vlast beži od odgovornosti.

- Ako je to sve bežanje od odgovornosti, onda ne znam šta za njih znači rešavanje problema - zapitao se Vučević uz napomenu da je blagi optimista po pitanju rešavanja revizije koju je uputio Grad, ali ne može i ne želi da prejudicira ishod sudske presude.

On je istakao da je i kao gradonačelnik i kao predsednik Gradskog odbora SNS zadovoljan načinom na koji funkcioniše ta koalicija i da u tom pogledu nema nikakvih primedbi.

- Vrlo brzo postignemo konsenzus oko svih bitnih stvari. U vlasti učestvuje pet odborničkih grupa i nemamo svi iste stavove o nekim stvarima, ali generalno nismo naišli na neki kamen spoticanja koji bi mogao da ugrozi funkcionisanje Grada - rekao je Vučević.

(Telegraf.rs / Tanjug)